İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yılın ilk yarısında çeyrek milyon çeke karşılıksız işlemi yapıldı

DHA
13.07.2017 - 13:16Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

İstanbul, 13 Temmuz (DHA) - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin verilerine göre, yılın ilk yarısında toplam 9.2 milyar lira tutarındaki 251 bin adet çeke "karşılıksız işlemi" yapıldı.
TBB'den yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının ilk altı ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 376 milyar liraya ulaşırken, toplam çek adedi ise yüzde 5 azalarak 10.2 milyon adete geriledi. Böylece, geçen yılın aynı döneminde "32 bin lira" olan ortalama çek tutarı, bu yılın aynı döneminde "37 bin lira"ya çıktı.
TBB verilerine göre, Ocak - Haziran döneminde karşılıksız işlemi yapılan 1.6 milyar lira tutarındaki 49 bin adet çek daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31, adedi ise yüzde 35 azaldı.
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1.4 puan azalışla yüzde 2.4 olurken, adet olarak 1.1 puan azalışla yüzde 2.5 oldu.
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en fazla olduğu 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adetsel olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.
Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla: yüzde 8.4 ile Iğdır, yüzde 8.1 ile Ağrı, yüzde 5.8 ile Muş, yüzde 5.5 ile Batman ve yüzde 5.3 ile Kars oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Sinop ve Karabük oldu.
Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5.8 ile Ağrı, yüzde 5.7 ile Iğdır, yüzde 4.3 ile Bitlis, yüzde 4.1 ile Batman ve yüzde 3.9 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise, Aksaray, Sinop ve Kastamonu oldu.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yılın ilk yarısında çeyrek milyon çeke karşılıksız işlemi yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:36
 • Guneş
  06:10
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı