ANKARA HABERLERİ

Yıl 2018 bazı mahallelerde hala kanalizasyon yok

Murat YILMAZ
11.02.2018 - 15:09Son Güncelleme :

Ankara’da 12 ilçedeki 42 mahallede kanalizasyon alt yapısı olmadığına dikkat çeken Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Gelişmiş ülkelerin uzaya kentler kurmayı planladığı bir yüzyılda Başkent’in kimi yerlerinde kanalizasyon, mahalle aralarındaki kanaletlere bırakılıyor” diye konuştu.

Murat YILMAZ

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara’daki 25 ilçe kaymakamlığına kanalizasyon hattı olmayan mahalleleri sordu. Bazıları ASKİ, bazıları ise kaymakamlıklar tarafından olmak üzere sadece 12 ilçeye ilişkin bilgi verildi. Yanıtlara göre 12 ilçede 42 mahallenin kanalizasyon sisteminin olmadığı ortaya çıktı. Bu duruma gerekçe olarak ise yapılmayan imar çalışmaları gösterildi. ASKİ’nin veri saklayarak ve bilgi edinme taleplerine geçiştirme yanıtlar verdiğini savunan Nazlıaka, “İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden bu tablo Ankara’nın yıllarca nasıl ihmal edildiğini göstermektedir” dedi. Nazlıaka şöyle konuştu:

‘ANKARALILARIN ÇİLESİ OLDU’

“Ankara’nın yönetimi 1994 yılında el değiştirmiş o tarihten bugüne kadar aynı zihniyet tarafından yönetilmiştir. Ankara’nın alt yapısı Ankara’yı yöneten zihniyetin beceriksizliğini, kentin nasıl bir rant kapısı haline getirildiğini göstermektedir. Milyonluk rezidansların altında bulunan çürük ve yetersiz altyapı, kanalizasyonu olmayan mahalleler Ankaralıların çilesi haline gelmiştir.

LAĞIM KANALETLERE BIRAKILIYOR

Başkent’in altyapı sorunu, şehirde yaşam kalitesini gösteren çarpıcı bir örnektir. Gelişmiş ülkelerin uzaya kentler kurmayı planladığı bir yüzyılda Başkent’in kimi yerlerinde lağım suyu, mahalle aralarındaki kanaletlere bırakılmaktadır. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden bu tablo Ankara’nın yıllarca nasıl ihmal edildiğini göstermektedir. İlgili kurum olan ASKİ ise veri saklamış ve bilgi edinme taleplerine geçiştirme yanıtlar vermiştir.”

ÇANKAYA’DA 5 MAHALLEDE YOK

Aylin Nazlıaka’nın Ankara’da her ilçe için ayrı ayrı olmak üzere kanalizasyonu olmayan mahallere ilişkin bilgi edinme talebine verilen cevaplara göre 12 ilçedeki kanalizasyon tablosu şöyle:

*Çankaya’ya bağlı Kömürcüler, Karahasanlı, Yayla, Akarlar ve Yakupabdal mahallerinde kanalizasyon yok.

*Akyurt’ta 26 mahalleden 7’sinde kanalizasyon sistemi yok.

*Bala’da 17 mahallede kanalizasyon sistemi yetersiz, 15 mahallede ise kanalizasyon sistemi yok.

*Gölbaşı’nda 14 mahallede kanalizasyon sistemi yok.

*Güdül’de Çağa ve Güneyce mahallerinde kanalizasyon yok.

*Keçiören ve Evren’de kanalizasyonu olmayan mahalle bulunmamakta.

*ASKİ’nin Altındağ ilçesine ilişkin yanıtında ise “Bazı mahallerde sonu foseptik kuyusu ile biten pis su hattı kullanılmakta olup kuyuların içinden çekim ve temizlik işlemi yapılmaktadır” bilgisi yer alırken, mahalle isimleri belirtilmedi. Beypazarı, Kalecik, Pursaklar, Mamak ilçesine ilişkin yanıtlarda da benzeri ifadeler yer aldı.

TBMM’YE SORU ÖNERGESİ

Öte yandan Aylin Nazlıaka, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir de soru önergesi verdi. Nazlıaka önergesinde şu soruları yöneltti:

“Ankara’da toplam kaç mahallenin kanalizasyonu yoktur? Bu mahallelerde oturan kişi sayısı nedir? Bu mahallelerde kaç okul ve sağlık merkezi bulunmaktadır? Kanalizasyonu olmayan mahallelerde kirliliğin yarattığı boyut araştırılmış mıdır? Bu mahallerden atık su bedeli alınmakta mıdır? Bu bedel kanalizasyonu olmayan mahalle sakinlerine iade edilecek midir? Ankara bu ayıptan ne zaman kurtulacaktır? 2018 programında Ankara’nın kaç mahallesine kanalizasyon bağlanması gündeme alınmıştır?”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yıl 2018 bazı mahallelerde hala kanalizasyon yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Şubat 2018 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yıl 2018 bazı mahallelerde hala kanalizasyon yok haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  06:44
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:46
Sayfa Başı