ANKARA HABERLERİ

Yetkin: Tarım krize en dayanıklı sektörlerin başında

Hürriyet Haber
04.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, açıklanan büyüme hızı rakamlarının, tarım sektörünün kriz karşısında en dayanıklı sektör olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Hürriyet Haber

Yetkin, yazılı açıklamasında, 2009 yılı birinci çeyreğinde ekonominin genelde yüzde 13,8 düzeyinde rekor bir oranda küçüldüğü koşullarda, tarım sektöründeki küçülmenin yüzde 3 gibi küçük bir oranda kalmasının bu sektörün kriz karşısındaki dayanıklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.

Yetkin, bu küçülmenin, sektör açısından oldukça olumsuz gelişmelerin yaşandığı koşullarda ortaya çıktığını belirten ve bu gelişmelere sene başında ürünlere ödenen primlerin yüzde 10 oranında kesilmesi, gübre fiyatlarındaki olağanüstü yükseliş nedeniyle çiftçinin tarlaya attığı gübrede yüzde 30’un üzerinde azalma ve ürün fiyatlarının düşüklüğünü örnek gösterdi.

Tarıma destek çok etkili olur

Birinci çeyreğin son ayı olan Mart ayında tarım dışı sektörlerdeki istihdamda 315 bin azalma görülürken, tarım sektöründe çalışan sayısının 74 bin kişi arttığını da belirten Yetkin, şunları kaydetti:

"Yaz aylarının gelmesiyle tarım sektöründe istihdamın daha da artacağı kesindir. Bu durumda tarımın şu anda ekonomik ve sosyal bir afet halini almakta olan işsizliğe karşı da önemli bir korunak olduğu görülmektedir. Bu gerçekler kriz koşullarında hiçbir özel destek ve teşvik görmemiş olan tarım sektörünün aslında diğer sektörlere verilen destek ve teşviği ne kadar hak ettiğini de göstermektedir. Tarım sektörü büyüklüğü itibariyle genel ekonomi verilerini önemli ölçüde etkilemektedir. Eğer, tarımdaki küçülme diğer sektörlerdeki düzeyde olsaydı, genel küçülmenin en azından birkaç puan daha yukarıda olacağı açıktı. Öte yandan, diğer sektörlere aktarılan milyarlarca doların bir türlü beklenen etkiyi yapmadığı görülmektedir. Oysa tarıma verilecek çok daha cüzi bir destekle krize ve işsizliğe karşı çok etkileyici sonuçlar alınabilirdi."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yetkin: Tarım krize en dayanıklı sektörlerin başında haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı