MERSİN HABERLERİ

Yeşil alana turizm tesis yapılmasına partilerden ortak 'hayır' kararı

DHA
06.02.2018 - 12:53Son Güncelleme :
DHA

 

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Mezitli Belediye Meclisinin AK Partili, CHP'li ve MHP'li tüm üyeleri, Tece Deniz Mahallesi'nde imar planında spor ve yeşil alanı olarak işaretlenen ve Maliye Bakanlığı tarafından TOKİ'ye devredilen 70 dönüm hazine arazisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca turizm tesisi yapılması için projelendirilmesine karşı ortak eylem kararı aldı.
Mezitli Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ilk toplantısında, CHP, MHP, AK Partili üyeler, Tece Deniz Mahallesi'nde  hazine arazisinde turizim tesisi yapılması için devredilmesi karşı ortak mücadele etme kararı aldı. Mecliste oy birliği ile alınan kararda, yürütülecek hukuki ve kamuoyu mücadelesinde birlikte hareket edilecek. Meclis üyelerine söz konusu projeyle ilgi bilgiler veren Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan, "Belediyemizce defalarca yapılan yazılı başvuru, uyarı ve görüşmelerimize karşın, Tece yerleşim sınırları içerisinde imar planlarında 'park, spor alanı' olarak ayrılan ortak kullanım alanlarımıza yönelik merkezi kamu idareleri eliyle oluşturulmakta olan tehditler ciddi bir aşamaya gelmiştir. Mersin ve tüm halka hizmet etmek ve açık alan ihtiyaçlarını karşılamak üzere imar planlarında ayrılmış olan ve bölgede aynı nitelik ve büyüklükte alternatifi bulunmayan alan Maliye Bakanlığı, TOKİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm tesisi yapmak üzere projelendirileceği kaygısı doğmuştur" dedi.
Söz konusu arazinin, bölgenin en büyük ihtiyacı olan park ve spor aktivite alanı yapılması gerektiğini ifade eden Tarhan, "Öncelikle Tece bölgesi olmak üzere, İlçemiz ve İlimiz için kamu mülkiyeti niteliğindeki bu alanlar, ortak açık alan ve sosyal donatı alanı olma değerleriyle büyük önem taşımaktadır. Bu alanların, ilgili mevzuatta belirlenen alan standartlarına göre ayrılmış olan ve imar planlarında öngörülen kullanım kararlarına uygun halkın hizmetine açılması gerekmektedir. Bunun yerine, kamusal alanların sadece ticari birer kaynak olarak görülmesi, noktasal bir proje girişimine ve yapılaşmaya konu edilmesi, kamu yararının, imar, kıyı ve doğa yasalarının gözetilmediği anlamına gelecektir. Kentimiz açısından büyük bir kayıp olacaktır" diye konuştu.
MHP VE AK PARTİ’DEN DESTEK
MHP Gurubu adına söz alan Ahmet Polat ise, bölgenin kamusal alan olarak kalmasını istediklerini kaydederek, "Şehrimizde yeşil alan çok az. Bunun yanında böylesi adrese teslim uygulamaların mutlaka karşısında olmamız gerekir. Mezitli için elimizden ne geliyorsa mücadele etmeye hazırız" dedi.
AK Parti Sözcüsü Ünal Kara da, tüm yeşil alanların özellikle sahil kısımlarının halka ücretsiz olarak açık olması en tabi ilkeleri olduğunu kaydederek, "Biz halkın olanın halkın yararına kullanılmasını savunuyoruz"  diye konuştu.
Daha sonra yapılan oylamada, kamu arazisinin amacına uygun kullanılması kararı oy birliği ile alındı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yeşil alana turizm tesis yapılmasına partilerden ortak 'hayır' kararı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2018, Cuma
 • İmsak
  05:01
 • Guneş
  06:21
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:48
 • Yatsı
  20:03
Sayfa Başı