KONYA HABERLERİ

Yerel Yönetim Reformları Selçuk’ta Masaya Yatırıldı

IHA
11 Kasım 2015 - 12:55Son Güncelleme : 11 Kasım 2015 - 12:55

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ KULÜBÜ'NÜN BU YILKİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ, "GÜNCEL GELİŞMELER IŞIĞINDA YEREL YÖNETİM REFORMLARI" KONULA KONFERANSTA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU.

IHA

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğrenci Kulübü’nün bu yılki etkinlikleri kapsamında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Görmez ‘Güncel Gelişmeler Işığında Yerel Yönetim Reformları’ konulu konferansta öğrencilerle buluştu.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Turizm Fakültesi Dekanı aynı zamanda Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Akif Çukurçayır, “Kamu Yönetimi bölümü olarak bu yıl her hafta bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Alanımızda önemli isimleri ve yerel yönetimdeki temsilcileri siz öğrencilerimizle bir araya getirmeyi istiyoruz. Bugün de Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Görmez aramızda. Sizlerle ‘Güncel Gelişmeler Işığında Yerel Yönetimler Reformu’ nu anlatacak. Konferansın sizler açısından verimli geçmesini temenni ederim” dedi.
“YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRMENİN HİÇBİR SAKINCASI YOKTUR”
Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Konferansta Prof. Dr Kemal Görmez, yerel yönetimlerin devlet kurumu olduğunu söyleyerek, “İnsanoğlunun bugüne kadar ulaştığı en mükemmel organizasyon devlettir. Henüz dünyada devletsiz bir toplum yaşayabilecek durumda değil. Birçok gelişmiş ülke bu şekilde yönetilir. Günümüzde modern demokratik bir ulus devlet yapısı hakimdir. Yerel yönetimler de bu noktada devletin temel yasalarına bağlı olmak kaydıyla yerel organları halk tarafından seçilen ve uygulanan yönetimlerdir. Bir devlette hukuk sistemini güçlendirip devletin gücünü sağladıktan sonra yerel yönetimleri güçlendirmenin de hiçbir sakıncası yoktur” diye konuştu.
“YEREL YÖNETİMLER BİR GEREKLİLİK SONUCU KURULDU”
Devlet ülkenin tüm gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayken yerel yönetimlerin kurulma sebebine değinen Prof. Dr. Görmez, “Bir siyasal kurum olarak yerel yönetimler daha demokratik bir yönetimin ve düzenli hizmetin gerekliliğinden kuruldu. Bu açıdan bakacak olursak insanların yasama ve yargı ile çok az işi olur. Ama yürütme organıyla her gün muhattap olursunuz. Bu yüzden devletin yereldeki temsilcileri vatandaşlar açısından çok önemlidir. ABD, İngiltere ve Almanya’da hizmetlerin yüzde 90’ı yerel yönetimler eliyle görülür” ifadelerini kullandı.
“REFORMLARIN TEMELİ SAĞLAM OLMAZSA BAŞARILI OLAMAZ”
Reformların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Görmez, “Ülkemizde 1854’te yerel yönetimler başladı. Belediye kurumuyla ilk defa karşılaştık. Merkezi idarenin taşradaki uzantısı olarak varlıklarını sürdürdüler ve sonrasında çeşitli reformlar yapılmaya çalışıldı. Ama reform anlayışımız gerektiğinde yerel yönetimlere yetki verip gerektiğinde alma algısında olmamalıdır. Reformların temelinin sağlam olması gerekiyor. İyi çalışılarak ve iyi araştırılarak toplum için yapılmazsa başarılı olamaz” dedi.
Konferansın ardından öğrencilerin merak ettikleri soruları Prof. Dr. Görmez cevapladı. Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır ise katılımlarından dolayı Prof. Dr. Görmez’e teşekkür plaketi verdi ve öğrencilerle sahnede hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yerel Yönetim Reformları Selçuk’ta Masaya Yatırıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOL DURUMU
  Trafik durumunu anında takip edin...
  Yol durumu »
  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  28 Haziran 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:16
  • Guneş
   05:23
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:58
  • Akşam
   20:24
  • Yatsı
   22:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı