ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa'da 4 bin 773 kişiye psikososyal destek verildi

DHA
24.10.2019 - 15:18 |Son Güncelleme :
DHA

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – TÜRKİYE’nin Suriye'nin kuzeyine yönelik gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı nedeniyle sınır hattında bulunan Birecik, Suruç, Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinde yaşayan ve harekattan etkilenen 4 bin 773 kişiye psikososyal destek sağlandı.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan barış koridoru için 9 Ekimde başlatılan Barış Pınarı Harekatı sırasında sınır hattında bulunan Suruç, Akçakale, Ceylanpınar ve Birecik’te yaşayan ve bir süreliğine can güvenliği dolayısıyla pansiyon ve geçici barınma merkezlerine yerleştirilen vatandaşlar için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli tarafından psikososyal destek verildi. Harekattan etkilenen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 4 bin 773 vatandaşa yönelik psikososyal destek verildiğini kaydeden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, Barış Pınarı Harekatı kapsamında destek verdikleri kişilerin yaralı, şehit yakını, yaralı yakını, mühimmat düşen ev halkı ve ikameti değişenler olduğunu söyledi.
İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi'ne ulaşan veriler doğrultusunda hareket ettiklerini ve faaliyet konularıyla ilgili hizmetleri en hızlı şekilde verdiklerini ifade eden Bilici, çocukların hayatlarında ilk kez yaşadıkları bu durumun travmaya yol açabileceği gerçeğinden hareketle çalışmalarını çocuklara yoğunlaştırdıklarını belirtti.
Pansiyonlara yerleştirilen çocukların pedagoglar ve sosyal hizmet uzmanları tarafından farklı etkinliklerle rehabilite edildiğini, ailelere psikososyal destek verildiğini, ihtiyaç tespitlerinin yapılarak giderildiğini ve geçici sosyal ekonomik destek verildiğini kaydeden Bilici, desteklerden faydalanan vatandaşların devletin her konuda yanlarında olduğu hissiyle kendilerini güvende hissetmeyi de sağladığını dile getirdi. İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi bünyesinde eşgüdüm içinde çalışan 26 kamu kuruluşu arasında, doğrudan insana hitap eden en önemli birimlerden olan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ihtiyaca göre kurumlar arası koordinasyon, vatandaşlara yönelik refakat ve yönlendirme faaliyetlerine devam ediyor.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa'da 4 bin 773 kişiye psikososyal destek verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2019 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa'da 4 bin 773 kişiye psikososyal destek verildi haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  05:32
 • Güneş
  06:55
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı