OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

TRAC Şube Başkanı: Telsizle iletişime her zaman ihtiyaç var

DHA
03.10.2019 - 16:28Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - TÜRKİYE Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Çenet, İstanbul depreminde yaşanan iletişim sorununun, amatör telsizciliğin önemini bir kez daha hatırlattığını belirterek, telsizle iletişime her zaman ihtiyaç olduğunu söyledi.
Başkan Mehmet Çenet, 20 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminde de iletişimin koptuğunu ve gönüllü olarak bölgede amatör telsizcilerle birlikte 10 gün süreli telsizle iletişimde etkin rol aldıklarını anlattı. Hobi olarak bu işe başladıklarını söyleyen Mehmet Çenet, "Hobi olarak devam ediyoruz. Ama sivil toplum örgütü olduğumuz için ihtiyaç anında cihazlarımızı, istasyonlarımızı ve bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz. Bu tip olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmazdır. GSM şebekelerinin yapısı itibariyle aynı anda binlerce kişinin yüklenmesiyle çalışabilmesi mümkün değil. Zaten bütün dünyada da böyledir. O sebepten daha büyük yıkımlarda mesela 20 sene önceki depremde yaklaşık bir hafta iletişim kurulamadı. O zaman görevli operatörler olarak çadırlarda Ankara ve diğer büyükşehirlerle bağlantıyı sağladık. İleride böyle bir durum olduğunda yine aynısı olacak." dedi.
TRAC Osmaniye Şubesi tarafından, telsiz haberleşme sisteminde haftalık ve günlük çevrimler alındığını ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığını aktaran Çenet, olası bir afet anında iletişimin kopmadan devam edebileceğini ifade etti. Çenet, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kendi cihazlarımızı kendimiz yapıyoruz. Elektrikten bağımsızız. Solarla, akülerle iletişim kurabiliyoruz. Ama önceliğimiz hobi. Elektronik alanlarda kendi cihazlarımızı yapmak, bütün dünya ile haberleşmek. Çeşitli branşlarda, frekanslarda bu işin zevki. Mikrofona bastığınızda Ankara yurt dışı Avustralya'nın bir ucundaki vatandaşla o anda karşılıklı görüşebiliyorsan, büyük bir haz. Ve dünyanın her yanından arkadaşlarımız var. Servetiniz olsa böyle bir haz duyamazsınız. Osmaniye’de büyük bir afet anında şube üyeleriyle kurduğumuz alt yapıda akü desteklidir. En az 48 saat bir fiil tüm devlet birimleri arasında jandarma, 112, orman, belediye, yangın tamamı tek cihaz üzerinden görüştürebiliyoruz. TRAC Osmaniye Şubemizde Haftalık çevrimler oluyor. Şu anda sistem sağlıklı çalışıyor. Olağanüstü bir durumda da o sistem çalışmaya devam eder."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden TRAC Şube Başkanı: Telsizle iletişime her zaman ihtiyaç var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2019 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TRAC Şube Başkanı: Telsizle iletişime her zaman ihtiyaç var haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:17
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı