MUĞLA HABERLERİ DATÇA HABERLERİ

İnsanoğlunun deniz canlılarına verdiği zarar, bu sergide

DHA
30.10.2018 - 12:31Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, 'Sanat halka açık aşktır' adıyla seramik heykel ile doğal taş ve mermerden çalışmalarının yer aldığı sergi açıldı. Sergideki eserlerle, bilinçsizce kirletilen denizlere ve deniz canlılarına verilen zarar anlatıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Gözde Yaldızciyan ile Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu heykeltıraş Özgül Kahraman, 'Sanat halka açık aşktır' adıyla, Datça Belediyesi'ne ait Liman Sanat Galeri'sinde sergi açtı. Datça Belediye Başkanı CHP'li Gürsel Uçar serginin açılışını gerçekleştirirken, kalabalık bir davetli topluğu da katıldı. Yaldızciyan'ın seramik heykelleri ve Kahraman'ın doğal taş ve mermer çalışmaları sanatseverlerden tam not aldı.

Yaldızciyan, çalışmalarında insanoğlunun bilinçsizce denizi kirletmesi sonucu canlıların atık malzemelerle nasıl mutasyona uğradığını gösterdiğini belirtti. Yaldızciyan, "İnsanoğlu farklı habitattaki canlıları bilinçsizce yok ediyor. Herhangi bir atığı denize attığımızda, bizim gözümüzden kaybolduğunda onun yok olduğunu zannediyoruz. Gerçekte başka bir habitatta başka bir canlı türüne çok farklı etki yapıyor. Ben de izleyiciye mizahi bir dille bunu göstermek istedim" dedi.

Doğada taşın hiçbir zaman kaybolmayacağına dikkat çeken Kahraman ise, bu nedenle eserlerinde taş ve mermer kullandığını söyledi.

Liman Sanat Galerisi'ndeki sergi, 4 Kasım'a kadar açık kalacak.

Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla),(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Datça haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Datça haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnsanoğlunun deniz canlılarına verdiği zarar, bu sergide haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı