MERSİN HABERLERİTARSUS HABERLERİ

Nevşehir’de yapılan kongreye, Tarsus cezeryesi anlatıldı

DHA
03.10.2019 - 15:02Son Güncelleme :
DHA

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA) -TARSUS Belediyesinde, Özel Kalem Müdürlüğünde görevli Seda Nur Keskin, Uluslararası Kongrede makale sunumu yaparak Tarsus’a özgü lezzetler arasında önemli bir yere sahip olan Cezeryenin tanıtımına katkıda bulundu.
Tarsus Belediye Başkanı  Haluk Bozdoğan’ın 10 bin yıllık geçmişe sahip İlçenin tarihi ve kültürel yapısıyla birlikte yöreye ait lezzetlerinin de bilimsel araştırmalarla dünyaya tanıtılmasına yönelik çalışmaları kapsamında görevlendirdiği, Doktorasını Gastronomi ve Mutfak Sanatları dalında yapan belediye çalışanı Seda Nur Keskin, geçtiğimiz günlerde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Uluslararası kongreye davet edildi.
Seda Nur Keskin UGTAK Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nde, “Tarsus Mutfağına Özgü Bir Lezzet: Cezerye' adlı bilimsel makalesini sundu. Keskin yaptığı çalışmanın sonucunda; Cezeryenin tarihsel geçmişine ilişkin Arap kültüründen geldiğini, kuşaktan kuşağa aktarıldığını ve cezeryenin içeriğinin havuç olduğunu ifade ederek, yöresel lezzetler arasında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.
Daha önce yaptığı araştırmalar ve hazırladığı tezler ile Tarsus Mutfağı ve Tarsus’a ait yerel lezzetlerinin tanıtılmasına katkı sağlayan Keskin, makalesinin yanı sıra 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan 3'ncü Tarsus Gastronomi Günleri hakkında da katılımcılara bilgi verdi.
Seda Nur Keskin, makale sunumunun ardından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın'a, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan adına Tarihi Nusret Mayın Gemisinin maketini hediye etti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tarsus haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tarsus ilinden Nevşehir’de yapılan kongreye, Tarsus cezeryesi anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2019 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir’de yapılan kongreye, Tarsus cezeryesi anlatıldı haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:24
 • Güneş
  06:43
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı