KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker, kömür kazanlarını modernize etti

DHA
05.12.2019 - 10:51 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - KAYSERİ Şeker Ar-Ge Merkezi, Tabi Enerji ile yaptığı işbirliği ile fabrikadaki kömür kazanlarını modernize ederek, yüzde 10 verim artışı sağladı.
Üniversite ve çeşitli kurumlarla sürekli olarak işbirliği çalışmaları gerçekleştiren Kayseri Şeker, Tabi Enerji ile enerji verimliliğini artırmaya yönelik işbirliğinde bulundu. Yapılan işbirliği ile kömür kazanları modernize edilerek yüzde 10 verim artışı sağlandı.
Şeker sektörüne ve orta ölçekli kömür yakıtlı enerji santrallerine örnek olacak iki projeyi tamamladıklarını söyleyen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Birçok işletmede olduğu gibi şeker fabrikalarında da üretim maliyetlerinin büyük bir kısmını enerji maliyetleri oluşturuyor. İşletme teknik personellerimiz, Ar-Ge Merkezi çalışanlarımız ve Tabi Enerji işbirliğinde yapılan çalışmalarımızla Kayseri Şeker Fabrikası'ndaki 1955 tarihli kömür kazanları modernize edildi.  Bu çalışma ile şeker sektöründe bulunan eski tip kömürlü kazan tasarımlarının iyileştirilerek fabrikaların çevre mevzuatındaki yükümlülüklerini rahatlıkla yerine getirebilmesinin yanında enerji üretiminde kapasite ve verim artışı sağlanabileceğini de gösterdik. Kömürlü kazanların yanı sıra bünyemizde bulunan doğalgazlı kazanlarda da yanma optimizasyonu yaptık" dedi.
Proje uygulaması sonrasında yapılan ölçümlerde kömürlü kazan termik verimlerinde yüzde 10, doğalgaz kazan verimlerinde ise yüzde 2.5 oranında artış sağladıklarını söyleyen Akay, iki çalışma ile enerji maliyetlerinde yıllık bazda milyonlarca lira tasarruf sağlamış olacaklarını söyledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Şeker, kömür kazanlarını modernize etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2019 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Şeker, kömür kazanlarını modernize etti haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:42
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı