İZMİR HABERLERİ

Tunç Soyer projelerini açıkladı

Umut KARAKOYUN / İZMİR, (DHA)
26.02.2019 - 12:47 |Son Güncelleme :

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, projelerinin bir kısmını açıkladı. Soyer, ulaşımda indirim sözü vererek, “Sabah saat 06.00 ile 07-00 akşam saat 19.00 ile 20.00 arasında ulaşım yüzde 50 indirimli olacak” dedi.

Umut KARAKOYUN / İZMİR, (DHA)

 

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, ‘İzmir’e birinci cemre düştü’ olarak adlandırdığı projelerinden 11’ini açıkladı. Bayraklı Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtım toplantısına, Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, CHP’nin bazı İzmir milletvekilleri, CHP’li belediye başkan adayları, eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı (EBSO) Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası eski Başkanı Ekrem Demirtaş, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve çok sayıda davetli katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise başka bir programda olduğu için proje tanıtım toplantısına katılmadı. Tunç Soyer’in projelerini anlattığı sahne, papatyalar ile donatıldı. Sahnenin her iki tarafında dev LED ekranlar yerleştirildi. Soyer için, 3 adet farklı parfüm hazırlandı. Soyer’in resminin bulunduğu 750 adet parfüm kutusu, katılımcılara ücretsiz olarak verildi. Toplantının başında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu’nun mesajı okundu. Ardından Tunç Soyer’in çalışmalarının yer aldığı ve yine Soyer’in seslendirdiği tanıtım videosu izletildi.

Tunç Soyer projelerini açıkladı

‘YEPYENİ BİR HAYATI İZMİR’DEN İNŞAA EDECEĞİZ’

Daha sonra konuşmak için sahneye çıkan Tunç Soyer, konuşmasına hiç kimsenin İzmir’i tek tipleştiremeyeceğini ve İzmir’i dünyadan koparamayacağını söyleyerek sözlerine başladı. Soyer, “Kimsenin gücü İzmir’i korku coğrafyası yapmaya etmez. İzmir barışın, kardeşliğin kenti, demokrasinin limanıdır. Kardeşlik ve barış olmadan ne demokrasi en de adalet ve kalkınma mümkün değildir. Biz özgür, neşeli ve uyum içinde yepyeni bir hayatı İzmir’den inşa etmeye başlayacağız ve bunu tüm Türkiye’ye yayacağız. İzmir’den yakacağımız ateş har olup hem Anadolu’ya hem Akdeniz’e yayılacak. Sonuç ve ömürleri bizimle sınırla olmayacak. İzmir’de yapacaklarımız sadece İzmir’in gelişimi ve güzelliğiyle sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda Türkiye’de başka bir ekonomi anlayışı, siyaset kültürüne hizmet edecek. İzmir vizyonumuzun iki ana hedefi var. Birincisi tüm İzmir genelinde refahın eşitlenmesidir. İkincisi şehrin kökleriyle bağlarının güçlendirilerek refahın artmasıdır” diye konuştu.

Tunç Soyer projelerini açıkladı

‘HİÇ ÖDENEK AYIRMAMASI KUŞKU UYANDIRICI’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardır birikmiş veri ve çalışmaların, bu buluşmanın ilham kaynağını oluşturduğunu aktaran Soyer, şöyle dedi:

“Akademisyenler, sivil toplum ve doğrudan İzmir halkıyla çalışıyoruz. 1 Nisan’dan sonra daha da yoğun çalışacağız. Gerektiği zaman da hükümetle ortaklık kuracağız. İzmir için hiçbir iş birliğinden kaçmayacağız. İzmir’i masa başında, kapalı kapılar ardından yönetmeyeceğiz. İzmir’le birilikte düşüneceğiz. Bugünkü sunumum 11 başlıktan oluşuyor. Daha başka başlıkları ikinci cemre buluşmamızda açıklayacağım.”

Ulaşım konusunda kentin trafik sorunu yaşadıkları bölgelere nefes aldıracaklarını söyleyen Soyer, “Buca metrosu yıllardır onay bekliyor. Yarım milyondan fazla insanın yaşadığı Buca’ya metroyu mutlaka kazandıracağız. Kentin belki de en sıkışmış bölgesinde nefes aldıracak. Her şeyi hazır, sadece bir imza bekleniyor. Halkapınar- Otogar metrosu yine hazır, 11 yıldır Ankara’da bekliyor. 2.3 milyarlık bütçesi olan projeye sadece 30 bin TL’lik ödenek ayrılmış. Ankara ve İstanbul’a ödenek ayırmış hükümetin İzmir’e hiç ayırmaması kuşku uyandırıcı” dedi.

Tunç Soyer projelerini açıkladı

‘YAVAŞ YAVAŞ HIZLANACAĞIZ’

Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarının, Halkapınar-Otogar metrosunu yapmaya yeteceğini de vurgulayan Soyer, “Biz bunu mutlaka yapacağız ama İzmirli şunu soracak; topladığınız vergilerin dağıtımını neden eşit yapmıyorsunuz? İzmir’i neden Ankara’dan İstanbul’dan ayrı bir yere koyuyorsunuz” dedi. Yavaş şehirden geldiklerini söyleyen Soyer, “Malum yavaş şehirden geliyoruz ama yavaş yavaş hızlanacağız ve bu kentin yağmur suyu sorununu ortadan kaldıracağız. İzmir’in koku sorununu kesinlikle çözeceğiz. Eskiyen alt yapıları yenileyeceğiz. Yol ve altyapı çalışmalarını hızlı bir şekilde sağlayacağız” dedi.

SOSYAL PROJELER

‘Sosyal projeler’ başlığı altında, 9 farklı çalışmaya yer verildi. Kadın kooperatiflerinin kuruluşunu ve gelişimini teşvik edeceklerini ve çocuk odaklı projeler geliştireceklerini vurgulayan Soyer, “Halk Gıda Kooperatifi kuracağız. Hem üretici, hem esnaf hem de tüketici kazanacak. Halk Süt uygulaması başlatacağız. Süt Kuzusu projesini büyüteceğiz. Halk Taşıt projesini başlatacağız. Engelli Dayanışma Evleri kuracağız. Meslek fabrikamızda mesleki beceri kazandıran eğitimlerimizi daha da geliştireceğiz. Kırsal üretimi destekleyeceğiz, paketleme ve soğuk hava tesisleri kuracağız. Kooperatifleri e-ticaret ile ülkeye ve dünyaya açacağız” dedi.

Tunç Soyer projelerini açıkladı

‘İZMİR VİZYONU ORTAKLIĞI’ KURULACAK

Projeler arasında ‘Demokrasi’ başlığı de yar aldı. Bu konuda da detaylı açıklama yapan Soyer, şunları söyledi:

“Meslek odaları, sivil toplum, hemşehri dernekleri ile ilçe belediyeleri ve bölge halkı ile birlikte karar alacağız. Merkezi hükümet ile ‘İzmir Vizyon Ortaklığı’ kuracağız. İlçe belediyeleri ile imar, temizlik gibi konularda dil ve uygulama birliği sağlayabilmek için eşgüdüm içinde çalışacağız. 30 ilçede aktif ve kapsayıcı Kent konseyleri örgütlenmesine gideceğiz. Çocuk, genç, kadın, engelli meclisleri oluşturup, karar ve önerilerini öncelikle ele alıp hayata geçirmeye çalışacağız.”

Tunç Soyer projelerini açıkladı

ULAŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

İzmir’in her noktasına yaygın, ekonomik ve doğa dostu ulaşım olanakları sağlayacaklarını vurgulayan Tunç Soyer, raylı sistem konusunda hayata geçirmeyi planladıkları projeleri açıkladı, ulaşımda belli saatler için indirim sözü verdi. Soyer, şöyle dedi:

“179 kilometre olan raylı sistem ağını kısa vadede 340 kilometreye, orta ve uzun vadede 470 kilometreye çıkaracağız. Buca metro hattının temelini atacak, inşaatına başlayacağız. Buca metroya kavuşacak. Halkapınar- Otogar metrosunu yapacağız. Çiğli’ye tramvayı getireceğiz. Trafiğin kilitlenmesine neden olan 111 noktada kavşak düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Ana Transfer Merkezleri’ni insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlara dönüştüreceğiz, 3 yeni Ana Transfer Merkezi açacağız. İzmir genelindeki 62 bin 641 araçlık otopark kapasitesini 100 bin araca çıkaracağız. Yeni iskele ve gemilerle deniz ulaşımını 4.5 kat artıracağız. Mevcut 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı yolcu gemisine ek olarak 2 adet yolcu gemisi daha katacağız. İzmir’den Akdeniz kentlerine denizden ulaşımı sağlayacağız. Sabah saat 06.00 ile 07-00 akşam saat 19.00 ile 20.00 arasında ulaşım yüzde 50 indirimli olacak.”

ÇEVRE PROJELERİNİ ANLATTI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tunç Soyer projelerini açıkladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:56
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı