İZMİR HABERLERİ KONAK HABERLERİ

Palmiyelere kırmızı böcek tedavisi

DHA
31.10.2018 - 11:44Son Güncelleme :
DHA

KONAK Belediyesi kenttin simgesi olan palmiyeler için ciddi bir salgın tehdidi oluşturan Kırmızı Palmiye Böceği istilasına karşı ilaçlama çalışması başlattı.

105 palmiye ilaçlandı.

Bazı palmiyelerde görülen Kırmızı Palmiye Böceği'nin tüm palmiyelere yayılmasını önlemek ve diğer palmiyeleri koruma altına almak amacıyla başlatılan çalışmalara Alsancak Sevgi Yolu'ndaki palmiyelerden başlandı. Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri 105 palmiye ağacını ilaçlanarak koruma altına alındı. Aşılama yöntemiyle yapılan ilaçlama ağaç gövdesine açılan 10 santimetrelik oluklardan ilacı ağacın içine şırınga ederek uyguluyor. Yapılan ilaçlamanın palmiyeleri korurken, insan sağlığına zarar vermediği belirtildi. Yetkililer Konak Belediyesi sınırları içindeki parklarda bulunan tüm palmiyelerin ilaçlanacağını dile getirirken uygulamanın etkili olabilmesi için ilaçlama işleminin yaklaşık iki ay sonra tekrarlanacağını söyledi. Kırmızı Palmiye Böceği'nin Türkiye'ye dikilmek üzere yurtdışından getirilen palmiyelerle geldiğini tahmin ettiklerini dile getiren yetkililer, salgının endişe verici nitelikte olmadığını söyledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Palmiyelere kırmızı böcek tedavisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı