İZMİR HABERLERİ

Konak Meydanı'nın mimarına büyük ödül

Hürriyet Haber
12.04.2019 - 13:16Son Güncelleme :

İzmir’in en görkemli tasarımlarından, Konak Meydan Düzenlemelerinin mimarı Ersen Gürsel, 2019 yılı ‘Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

Hürriyet Haber

İzmir’in merkezde çehresini değiştiren, yılında gerçekleştirilen Konak Meydan düzenlemelerine imza atan Türk Mimar Ersen Gürsel, ‘Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.

Paris Mimarlık ve Miras Merkezi ile Uluslararası Bilim Komitesi tarafından sürdürülen program kapsamında her yıl, sürdürülebilir gelişmeleri destekleyen, toplum yararı ilkesine öncelik veren ve katılımcı mimarlık anlayışını küresel ölçekte tanıtan 5 mimar ödüllendiriliyor.

Ödül programı ilkelerinde; ‘dayanıklılık’, ‘esneklik’, ‘ekonomik, teknik ve ekolojik uygunluk’, ‘sosyal ve kültürel bağlam’ ile toplumsal sorunlar, eşitlik ve hak mücadele süreçleri öncelikli başlıklar olarak görülüyor.

Bauhaus’un 100. Yılı anısına 2019’da “Mimarlığın toplum hizmetinde bilim, sanat ve zanaat olduğu” olgusu vurgulandı.

Bu bağlamda jüri üyeleri; öncü yaklaşımları ve üstün başarılı çalışmaları ile meslek yaşamı boyunca bağlam ve toplum temelli tasarım anlayışını sürdüren Ersen Gürsel’i ödüle layık gördü.

Gürsel, 2014 yılında Mimar Sinan Büyük Ödülü’nü almıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Konak Meydanı'nın mimarına büyük ödül haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı