İZMİR HABERLERİ

Çocukları uzay yolculuğuna çıkaracak tasarım

DHA
07.10.2019 - 10:46Son Güncelleme :
DHA

YAŞAR Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ece Kişioğlu ve Bartu Mısırlı, bir alışveriş merkezinin üniversitelerin mimarlık ve iç mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik ve güzel sanatlar öğrencilerine yönelik düzenlediği tavan tasarım yarışmasında 'Uzay serüveni' isimli projeleri ile birinci oldu.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ece Kişioğlu ve Bartu Mısırlı, bir alışveriş merkezi tarafından çocuk katı ve yemek alanı olmak üzere iki kategoride düzenlenen tavan tasarımı yarışmasında çocukları adeta bir uzay yolculuğuna çıkaran tasarımlarıyla kategorilerinde birinciliği elde etti. Doç. Dr. Gülnur Ballice ve Araştırma Görevlisi Selin Güleroğlu yürütücülüğündeki iç mekan tasarımı dersinde hazırladıkları ve çocuk katı tavan tasarımı kategorisinde birinci olan 'Uzay serüveni' isimli projelerini anlatan öğrenciler, "Bu projede amaç, çocuklara özel tasarlanan bu mini uzay serüveni içinde onlara güneş sistemini ve uzay objelerini öğretmek, onları sadece burada görebilecekleri ve hep gelip görmek isteyecekleri güçlü bir tavan görseli sunmaktı. Tavandan sarkan gezegenler, bu gezegenlerin yanındaki ufo, göktaşı, yıldız gibi yardımcı uzay objeleri, uzayın boşluğunu ve derinliğini yansıtan aynalı parçalar, en uzaktaki yıldızları temsil eden led ışıklar, başlı başına bir ışık kaynağı olarak düşündüğümüz güneş tasarımımızda yer aldı. Tavan ve yıldız objelerinden bazıları, çocukların dokunup uzayı daha çok hissedebileceği, onlarla oynayabileceği şekilde ortalama bir çocuk boyuna kadar sarkıtıldı, bu şekilde tavan - çocuk etkileşimini sağlamayı amaçladık" dedi.

Birinci olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ece Kişioğlu ve Bartu Mısırlı, "Yarışmaya katılma amacımız, okulda öğrendiğimiz bilgileri nasıl hayata geçirebileceğimizi görmek, okul dışından da birçok öğrencinin katıldığı bu yarışmada kendimizi test etmek, belli koşullarda ve farklı malzemelerle nasıl tasarım yapabileceğimizi görmek, en önemlisi de insanlara  'iç mimari tasarım'ın amacının sadece göze hitap etmek değil mekan ve kullanıcıya hizmet edecek şekilde işlevsel, estetik ve  teknik ölçütlere uygun mekanlar yaratmak olduğunun önemini vurgulamaktı" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çocukları uzay yolculuğuna çıkaracak tasarım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2019 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocukları uzay yolculuğuna çıkaracak tasarım haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı