İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

“Kararı kınıyor, ABD Temsilciler Meclisi'ni tarih bilimine saygıya davet ediyorum”

DHA
01.11.2019 - 10:21 |Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA)- Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Levent Uysal, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)Temsilciler Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanımasını güçlü bir şekilde kınayarak, ”Güneş balçıkla sıvanmaz, tarih birilerinin çıkarlarına göre yeniden düzenlenemez, tarihi gerçekleri görmek isteyenler ülke meclislerine değil arşiv kayıtlarına bakmalı” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını sahiplenmesi her iki ülke arasında özellikle son dönemde tesis edilen ve kökeni 20’nci yüzyıla dayanan dostane ilişkileri tehlikeye atmaktadır.

Bu gerçeğe dikkat çeken Levent Uysal, “Nasıl ki kimyada, fizikte veya matematikte bilimsel kuralları ve kaideleri terk ederek canımızın istediği gibi hareket edemiyorsak bir bilim dalı olan tarih konusunda da kendi emellerimizi önceleyecek şekilde keyfi çıkarımlar yapamayız. Sözde Ermeni soykırımı iddiaları dayanaktan uzak, mesnetsiz ve tarihi gerçekliklere dayanmamaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de bu durum Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Bu işe bir siyaset gömleği giydirilmesin. Arşivlerimizde 1 milyonun üzerinde belge var’, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ‘Türkiye'ye diş geçiremeyeceklerini cesaretle haykırıyorum" sözleriyle kınanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti farklı kademelerde defalarca bilim adamlarını arşivleri incelemeye davet etmiş fakat bu davet ne iddiayı destekleyen devletler ne de sözde soykırım iddiasını destekleyen lobiler tarafında karşılık bulmamıştır. Tarih bir bilimdir ve hiçbir ülkenin, hiçbir meclisin kendi keyfine göre manipüle edilerek ülkelerin tepesinde Demokles’in kılıcı gibi kullanılamaz. Bu itibarla kararı esefle kınıyor ve Temsilciler Meclisi başta olmak üzere bu yalana ortak olan tüm ülkeleri tarih bilimine saygıya davet ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden “Kararı kınıyor, ABD Temsilciler Meclisi'ni tarih bilimine saygıya davet ediyorum” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Kasım 2019 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Kararı kınıyor, ABD Temsilciler Meclisi'ni tarih bilimine saygıya davet ediyorum” haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:15
 • Güneş
  07:43
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı