İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

ECB faizi değiştirmedi, varlık alımlarını sonlandırdı

DHA
13.12.2018 - 16:42Son Güncelleme :
ECB faizi değiştirmedi, varlık alımlarını sonlandırdı
DHA

İstanbul, 13 Aralık (DHA) - Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini beklendiği gibi sıfırda, bankaların elindeki nakit fazlasına ödediği mevduat faizini de yüzde eksi 0.4 düzeyinde tutarken, 2.6 trilyon euroluk tahvil alım programını sona erdirmeye karar verdi.
ECB'den yapılan açıklamada, "ECB Yönetim Kurulu, varlık alım programı kapsamında vadesi dolan menkul kıymetlerin anaparalarıyla yeniden yatırıma devam etme niyetinde. Yeniden yatırıma yönlendirme, ECB faiz oranlarında artırıma başladıktan sonra uzun bir süre daha devam edecek" denildi.
ECB açıklamasında, "Yönetim Kurulu, faiz oranlarının en azından 2019 yaz dönemi boyunca ve her durumda enflasyonun orta vadede sürdürülebilir şekilde yüzde 2'nin altında ancak yüzde 2'ye yakın seviyelere gelmesi için gerekli olduğu sürece mevcut seviyelerde kalmasını bekliyor" denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ECB faizi değiştirmedi, varlık alımlarını sonlandırdı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı