İSTANBUL HABERLERİ

ABD’de esrarla yakalanan sürücülerin sayısı artışta

DHA
30.10.2018 - 11:51Son Güncelleme :
ABD’de esrarla yakalanan sürücülerin sayısı artışta
DHA

Gonca YAĞCI, (DHA)- ABD’de esrar kullanan araç sürücülerinin sayısı alkol kullanarak yakalananların üzerine çıktı.
Science Daily’nin yayınladığı Uyuşturucu Kullanımı Analizi’ne göre, ABD’de araç sürücülerinin arasında esrar kullanımı, alkol kullanımından daha fazla. Rapora göre, trafik polislerinin kontrolü sırasında araç sürücülerinin yüzde 13’ünde esrar kullandıkları tespit edilirken, alkol kullandıkları saptananların oranı yüzde 8’de kaldı.
Esrar kullanan sürücülerin tespit edilmesinin alkol kullananlara göre daha güç olduğu belirtilen raporda, esrarın alkol ve diğer uyuşturucularla birlikte alındığında sürücünün kaza yapma riskinin daha da arttığının altı çiziliyor.
ABD’de trafik polislerinin uyuşturucu kullanan sürücüleri tespit etmesi, alkollü sürücüleri tespit etmeleri kadar kolay olmuyor. Çünkü, sürücünün ne kadar ölçüde esrar tükettiği alkol testinde olduğu gibi üfleyerek ölçülemiyor. Ancak rapor, araştırmaların devam ettiğinin altını çiziyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ABD’de esrarla yakalanan sürücülerin sayısı artışta haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı