GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep’te 40 bin halı sektöründe istihdam ediliyor

DHA
07.12.2018 - 09:40Son Güncelleme :
DHA

Hasan KIRMIZITAŞ/GAZİANTEP, (DHA) - GÜNEYDOĞU Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep'te halı sektörünün 40 bin kişiye istihdam sağladığını ifade ve makine halısı ihracatının yüzde 54'ünün kentten yapıldığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri yönetim kurulu Gaziantep Valisi Davut Gül’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ahmet Kaplan başkanlığındaki yönetim kuruluna Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ve Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer’de eşlik etti. Gaziantep sanayisi için olduğu kadar Türkiye içinde büyük önem taşıyan halı sektörünün ülke ekonomisine önemli katma değerler kazandırdığını ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, halı üretiminin yanı sıra desen ve tasarım alanında da sektörün önemli hamleler yapmaya başladığını ve ihracat kültürünün yerleşmesiyle dünyanın birçok ülkesine doğrudan ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Halı sektörünün Gaziantep sanayisinin bel kemiği olma özelliği taşıdığını belirten Kaplan, "Halı sektörü her geçen gün kendisini geliştirerek büyümeye ve dünya liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Sektörümüzle ilgili düzenlenen fuarlarda mevcut fuar alanının yetersiz olduğunu görüyor fuar alanının bir an önce büyütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünya halı sektöründeki en büyük üretim payı ülkemize ve ülkemizde de Gaziantep’e ait. Sektörümüzle ilgili yaşadığımız sorunların çözümü için gerekli girişimlerimiz sürüyor. Birlik ve beraberlik içerisinde sektörümüzü daha fazla güçlendirerek ülke ekonomisine sağladığımız katma değeri arttırmayı hedefliyoruz" dedi.

Gaziantep’in 150 halı üretim firması ve çok sayıda yan sanayisiyle birlikte yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağladığını ifade eden Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkan Ahmet Kaplan, "Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı şehri olan Gaziantep’te, Halı Sektörü, imalat ve ihracatın lokomotifidir. Bu sektör, 150 imalatçı firması ve çok sayıda yan sanayiyle birlikte yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Ayrıca, Gaziantep dünya Makine Halısı ihracatının tek başına yüzde 54’ünü yapmaktadır. Firmalarımız artık daha tecrübeli, daha donanımlı ve daha olgun adımlarla doğru bir üretim ve pazarlama modeline doğru yürümektedirler. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) rakamlarına göre Halı sektörü olarak 2016 yılında 1 milyar 918 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımız 2017 yılında %12,9’luk bir sıçrama ile 2 milyar 165 milyon dolar seviyesine yükselmiştir. 2018 yılını 2 milyar 300 milyon dolar seviyelerinde kapatacağımız ön görülmektedir" dedi.

Gaziantep’te halı sektörünün gelişimini sürdürmesi ve dünya liderliğini devam ettirebilmesi için çalıştıklarını da anlatan Ahmet Kaplan şöyle dedi:

"Sektörümüzün en önemli ihtiyacı şüphesiz insan kaynağıdır. Bu anlamda meslek liseleri ve üniversite-sanayi iş birliğinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine ve eğitim müfredatının sanayinin ihtiyaçlarına uyumlu kılacak güncellemelere katkıda bulunmak için ilgili kurumlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Gaziantep Üniversitesi bünyesinde sektörümüze hitap edebilecek özelliklere sahip bir güzel sanatlar fakültesi kurulması yönünde görüşmelerimiz devam ediyor. Kalifiye insan iş gücü sorunlarını çözmeye yönelik gerek teknik gerekse tasarım alanlarında daha nitelikli elemanlar yetiştirmek için gerekli birçok çalışmayı koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Halı sektörünün geleceğinin doğru planlanması ve bundan sonraki süreçte de gerek üretim, gerekse istihdam ve ihracat alanında ülkemize sağladığı katma değeri arttırarak sürdürebilmesi için yönetim kurulu arkadaşlarımızla hazırladığımız projelerimizin hayata geçirilmesi için çalışıyoruz."

Ülke ekonomisi için ihracatın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Gaziantep Valisi Davut Gül ise sanayicilerle iş birliği içerisinde olacağını ve sorunların çözümü için gerekli her türlü tedbiri alarak üretim ve istihdamın arttırılması yönündeki çabaları destekleyeceğini ifade etti. Ziyaret anısına Vali Davut Gül’e; GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan özel olarak dokunmuş ve üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın portresi bulunan halı takdim etti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gaziantep’te 40 bin halı sektöründe istihdam ediliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:21
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı