BURDUR HABERLERİBUCAK HABERLERİ

Seferyitiği Mağarası turizme açılacak

DHA
26.12.2019 - 16:00 |Son Güncelleme :
DHA

 

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)- BURDUR'un Bucak ilçesindeki Seferyitiği Mağarası'nın turizme kazandırılması için harekete geçildi.
AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç, İncirhan mevkisinde bulunan Seferyitiği Mağarası'nın turizme kazandırılması amacıyla bölgede inceleme yaptı.
Milletvekili Yasin Uğur, geçen yıldan bu tarafa Burdur genelinde turizmle ilgili çalışmaların yapıldığını belirterek, "Salda Gölü olsun, İnsuyu Mağarası, Sagalassos, Kibyra gibi turizm değerlerimizin içerisine Seferyitiği Mağarası'nı da kazandırabilirsek Burdur ve Bucak ilçemiz bu katkıdan turizm payını alacaktır" dedi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün Seferyitiği Mağarası'na ilişkin çalışmaları başlattığını da aktaran Milletvekili Yasin Uğur, mağaranın turizme kazandırılmasıyla kente yeni bir turizm merkezinin daha dahil edilmesini beklediklerini söyledi.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, "Seferyitiği Mağarası'nın turizme kazandırılması halinde belki de Türkiye'nin en büyük mağaralarından birisi turizme kazandırılmış olacak" diye konuştu.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç da şöyle dedi:
"Mağara araştırma ve çalışmaları Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından yapılıyor. 2010 yılında MTA, Bucak Seferyitiği Mağarası'nda yaptığı ilk araştırmada 276 metre uzunluğunda olduğunu, içerisinde çok sayıda sarkıt ve dikitlerin bulunduğunu tespit etti. Raporu elimizde. Seferyitiği Mağarası'nın turizme kazandırılması, hem Bucak hem de ilimiz açısından turizme büyük bir katkı sağlayacaktır. Türkiye'de mağara olarak turizme ilk açılan mağara 1976 yılında İnsuyu Mağarası'dır. Seferyitiği Mağarası yanında yaklaşık 200 metre mesafede İncirhan'ın yanında çeşme ve hamamı bulunması da burada bir turizm cazibesi oluşturmaktadır. Seferyitiği Mağarası'nda kapsamlı bir çalışma yapılarak turizme kazandırılması, mağara içerisinde çok sayıda sarkıtlar, dikitler olduğu için içerisine koruyucu önleme alınmalı."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bucak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bucak ilinden Seferyitiği Mağarası turizme açılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Aralık 2019 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seferyitiği Mağarası turizme açılacak haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ocak 2020, Salı
 • İmsak
  06:36
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı