ANTALYA HABERLERİ

UZMAN YERİNE BAHÇIVAN!

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
03.06.2019 - 10:37Son Güncelleme :

Antalya’da turizm tesisleri ve sitelerdeki havuzların güvenliği MMO’nun özel raporu ile yeniden gündeme taşındı. Rapora göre; özellikle site havuzları Allah’a emanet.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KAVURUCU yaz sıcaklarının etkisine giren Antalya’da havuzlarda alınacak güvenlik ve hijyen önlemleri yeniden gündeme taşındı. Havuzlara giren çocukların ve yetişkin tatilcilerin yaşayabileceği sağlık sorunları ve tehlikelere karşı, bakım ve güvenlik tedbirleri büyük önem taşıyor.

UZMAN YERİNE BAHÇIVAN

İL MÜDÜRLÜĞÜ ALARMDA

Risk oranını en aza indirmeyi amaçlayan Antalya Sağlık İl Müdürlüğü, yaz sezonuyla birlikte işletmelerde bulunan havuzlara yapılan denetimleri arttırırken, Antalya’da bulunan çok sayıda havuzun sağlıklı kullanımına ilişkin özel bir çalışma yapan Makine Mühendisleri Odası (MMO), tatilcileri uyarıyor.

UZMAN YERİNE BAHÇIVAN

TECRÜBE SORUNU VAR

Otel ve sitelerde bulunan yüzme havuzlarına yönelik bakımın uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini söyleyen MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, “Havuzların mekanik kısımları makina mühendislerinin, kimyasal kısmı ise kimya mühendislerinin uzmanlık alanına giriyor ancak sektör bu konunda çok fazla bilgisi olmayan tecrübesiz kişilerin çalıştığı bir alan haline geldi. Denetimsizlik de başlı başına bir sorun” dedi.

UZMAN YERİNE BAHÇIVAN

HAVUZ BAHÇIVANA EMANET

Sağlık Bakanlığı’nın sadece otelleri değil, site ve özel mülk havuzlarını da denetlemesi gerektiğini söyleyen Ulusal Havuz Enstitüsü Üyesi Mustafa Karaman, otomatik kontrol sisteminin de tüm havuzlarda zorunlu hale gelmesini önerdi. Karaman, şöyle devam etti: “Otel havuzlarındaki klor miktarı otomatik kontrol sistemi ve yetişmiş personel tarafından denetleniyor. Ancak küçük turizm işletmeleri bu donanıma sahip değil. Sitelerde durum daha da vahim. Uzman personel yerine apartman görevlisi, bekçi ya da bahçıvan havuzla ilgileniyor.”

ÖNLEM İÇİN NELER YAPILMALI?

Makine Mühendisleri Odası, yaz aylarında havuz keyfinin kabusa dönmemesi için dikkat edilmesi gereken konuları, hazırladığı raporda şöyle sıraladı:

*Havuz kimyasalları kapalı, kuru, soğuk ve iyi havalandırılan ortamlarda depolanmalı ve çok dikkatli kullanılmalı.

*Havuzlarda alanında uzman havuz operatörü görevlendirilmeli.

*Topraklama ve kaçak akımda devreleri kapatan, hayat kurtarıcı ‘kaçak akım koruması’ bulunmalı.

*Yılda bir kez havuz kapatılarak kimyasalların dozaj sistemlerinin bakımı, temizlenmesi yapılmalı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden UZMAN YERİNE BAHÇIVAN! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Haziran 2019 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça UZMAN YERİNE BAHÇIVAN! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Haziran 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:50
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:54
Sayfa Başı