ANTALYA HABERLERİ

Sivil toplumda ‘müze’ sevinci

Salim UZUN/HÜRRİYET
12.01.2019 - 10:37Son Güncelleme :

Hürriyet’in “Bakanlıktan Müze Müjdesi” haberiyle duyurduğu ‘Antalya Müzesi yerinde kalacak’ kararı, sivil toplum kuruluşlarını sevince boğdu.

Salim UZUN/HÜRRİYET

ŞİMDİKİ HEDEF ARAZİ TAHSİSİ

KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gelen, “Antalya Müzesi yerinde kalacak” açıklaması kente önderlik yapan sivil toplum kuruluşlarını (STK) sevindirdi. Uzun süredir kent gündemini meşgul eden tartışmanın resmi açıklama ile sona erdiğini vurgulayan STK temsilcileri, müzecilik açısından dikkat çekici önerileri gündeme taşıdı.Ş

MÜZE KAPANMAMALI

Antalya Müzesi’nin EXPO 2016 sergi alanına taşınma fikrine ısrarla karşı çıkan ve bu konuda başlatılan imza kampanyasına öncülük yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, şöyle dedi: “Kararı Hürriyet’in haberiyle öğrendik ve elbette mutlu olduk. Şimdiki aşama Karayolları’na ait olan arazinin müzeye dahil edilmesi ve müze kapanmadan projenin uygulanması.”

BİZE DE SORULSAYDI

“Tabi proje yapılmadan kent dinamiklerinin önerileri de alınabilirdi. Burada nasıl bir yapı oluşturulacağını tam olarak bilmiyoruz. Eğer ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları da sürece dahil olsaydı çok daha güzel bir proje ortaya çıkabilirdi. Ancak yine de sürecin çok iyi niyetli biçimde yürütüleceğini düşünüyorum.”

DİNAMİKLER HAREKETE GEÇTİ

“Turizm adına, kültür adına büyük sevinç içindeyim” diyen Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, şunları kaydetti: “Aslında müzenin taşınmasıyla ilgili herhangi bir resmi karar yoktu. Ancak böyle bir fikrin tartışılması bile kent dinamiklerini harekete geçirdi. Bakanlığımızın sağduyulu davranıp müzemizi yerinde bırakması kültür varlığımızın geleceği için çok önemli.”

CAZİBE ARTACAKTIR

Sembol bir binanın modern bir yapıya kavuşturulacağının altını çizen Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, “Uzun süredir gündemde olan taşıma tartışmasının bitmesi hepimizi mutlu etti. Bundan sonraki süreçte müzemiz atıl yapıdan kurtarılmalı ve kentle bütünleştirilmelidir. Burasının cazibesi artırılırsa başta turizm olmak üzere birçok alanda kente değer kazandıracaktır” diye konuştu.

KARAR ÇOK DOĞRU

Eşgüdüm Kurulu Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar: Beklentimiz karşılandı. Genel Müdürlüğümüz son derece isabetli bir karar almış. Zaten dünyaya baktığınızda müzelerin şehir içinde değerlendirildiğini açıkça görürsünüz.

ESKİ BİNA KORUNMALI

Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt: Karar doğru ancak asıl yapılması gereken eski binanın korunarak Karayolları’ndan alınan araziye yeni bir yapı inşa edilmesi. Bu sayede müzemiz kapanmadan süreç tamamlanabilir.

ARAZİ GENİŞLEMELİ

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik: Müzenin yerinde kalmasıyla ilgili birçok kurumdan dikkat çekici açıklamalar yapıldı. Biz de bu fikri savunduk. Gelinen noktada sağduyu kazandı. Bundan sonraki süreç müze alının genişletilmesine yönelik devam ettirilmeli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Sivil toplumda ‘müze’ sevinci hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ocak 2019 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivil toplumda ‘müze’ sevinci haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı