ANTALYA HABERLERİ

Kütahya'nın GES'leri CW Enerji'den

DHA
29.10.2018 - 13:39Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren CW Enerji, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde inşa edilen toplam 3,7 megavat kurulu güce sahip, BSN 4 Ökden Pazaryeri Güneş Enerjisi Santralinin (GES) geçici kabulünü tamamladı.

CW Enerji, Kütahya'nın Tavşanlı 3.757 kWp (Kilowatt-Peak) gücünde arazi tipi güneş enerji santralinin kurulumunu tamamladı. 3.757 kWp gücündeki GES projesinde CW Enerji tarafından gerçekleştirilen 13 bin 662 adet CWT 275-60P marka model güneş panelinde, 75 adet HUAWEI SUN2000-36KTL invertör kullanıldı. CW Enerji'nin yüklenici firma olarak, panel tedariki, mühendislik ve EPC (uygulama) gerçekleştirdiği bu GES projesi 47 günde tamamlandı. Söz konusu projenin geçici kabulü 16 Ekim tarihinde alınarak işletmeye hazır hale getirildi.

Tamamlanan proje, 3.757 kWp kapasitelik kurulumu ile yılda ortalama 3 bin 237 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılayabilecek ve yılda ortalama 4303 ton CO2, 12,9 ton SO2 ve 4,81 ton NOx gazı emisyonunun azaltımına destek verecek. 3.757 kWp gücündeki güneş enerjisi santralinde günde ortalama 15.954 kWp, yılda ortalama 5.823.035 kWp gücünde elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Kütahya'yı çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş enerjisi ile buluşturmaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Daha önce yine Tavşanlı ilçesinde bir fabrikanın çatısına 1,1 megavat kurulu güce sahip güneş enerji santralinin kurulumunu yaparak, anahtar teslimini gerçekleştirmiştik. Ülkemizin dört bir noktasında arazilere, endüstriyel çatılara, ev çatılarına kurulumunu yaptığımız güneş enerji santrali projelerimiz devam ediyor. Ülkemizin güneş enerji potansiyelinin daha verimli bir şekilde kullanılması için güneş enerji sektörüne ciddi yatırım hamleleri gerçekleştiriyoruz. Ot bitmeyen, tarıma elverişsiz olduğuna dair tespit raporu alınan çorak arazilerimizi güneş tarlalarıyla değerlendirelim istiyoruz. Fabrikaların, endüstriyel enerji tüketicilerinin, soğuk hava depolarının, özel okulların, hastanelerin, kamu kurumlarının, özel işletmelerin, petrol istasyonlarının, seraların çatılarına öz tüketim modeli güneş enerji santralleri kuralım istiyoruz. Müstakil evlerin çatıları güneş enerji panelleri ile dolsun istiyoruz. Enerjimizi ücretsiz, çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneşten alalım, ülke ekonomisine katkı sağlayalım istiyoruz."

"Yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dayalı güneş PV küresel elektrik sisteminin bataryalar sayesinde tüm yıl boyunca ve her saatte uygulanabilirliği mümkündür ve büyük oranda fosil yakıtlar ve nükleer enerjiye dayalı mevcut sistemden daha uygun maliyetlidir. Bu nedenle 5-6 yıl öncesine kadar enerji üretiminde güneş enerji santrallerinin kullanılması bir tercih meselesi iken şu anda bir zorunluluk haline gelmiştir. Artık sadece Türkiye'de değil, dünyadaki tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler elektrik üretiminde güneş enerjisine geçiş yapmak zorundadır. Elektrik Odaları, İnşaat Odaları ile işbirliği yapılarak bundan sonra yapılacak evlerin sadece tek eğimli, 'güney' eğimli olarak inşa edilmesi gerekir. O güney eğime de hem güneş panelinin hem de gün ısısının yerleştirileceği düzeneğin kurulması çok daha mantıklı olur. Bu şekilde güneş enerjisi kullanımı artırılabilir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kütahya'nın GES'leri CW Enerji'den haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı