ANTALYA HABERLERİ

Büyükşehir'den, kadına şiddete farkındalık çalışması

DHA
22.11.2019 - 14:50 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KADINA yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda acil eylem planı imzalayan ilk büyükşehir belediyesi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık çalışması yaptı. 'Bir telefon hayatınızı kurtarabilir' sloganıyla açık hava reklamlarında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı telefonları tanıtılıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda duyarlılık göstererek, geçen eylül ayında Türkiye'de bir ilke imza atmış ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile 'acil yardım hattı işbirliği' protokolü imzalamıştı.
KADINLAR AKŞAM EVLERİNE BIRAKILIYOR
Protokol kapsamında kadınlara yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadınların akşam geç saatlerde otobüs durakları dışında evlerine yakın en uygun noktada indirilmesi konusunda UKOME kararı alarak, uygulamaya başladı. Toplu ulaşım sürücülerine, bu konuda eğitimler verildi. Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı numaraları açık hava reklam alanlarında tanıtılarak, hattı arayan kadınlara ücretsiz hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmeti sunuldu.
ALTIN PORTAKAL'DAN DESTEK
Öze dönüş temasıyla gerçekleşen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, sinema ve eğlence sektöründe yaşanan cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken 5050×2020 hareketine destek olduğunu açıkladı. Ayrıca, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde sektördeki kadın emeğini görünür kılmak amacıyla, 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü başlatılarak, ilk ödül verildi.
AÇIK HAVA TANITIM ÇALIŞMASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi son olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık oluşturmak için açık hava reklam çalışması yaptı. 'Bir telefon hayatınızı kurtarabilir' sloganıyla Kadın Dernekleri Federasyonu'nun Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 0 549 656 96 96 ve 0212 656 96 96 tanıtılıyor.
KADIN VE AİLE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile imzaladığı iş birliği protokolü çerçevesinde ilerleyen süreçte, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü kurmayı ve buna istinaden eşitlik birimi oluşturmayı planlıyor. Belediye personeline Antalya Barosu işbirliğiyle toplumsal cinsiyet eğitimi verilmesi, ASAT'ın su faturalarına farkındalık oluşturulması için 'Kadına şiddet suçtur' ibaresi yazılması da planlanan çalışmalar arasında.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Büyükşehir'den, kadına şiddete farkındalık çalışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Kasım 2019 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir'den, kadına şiddete farkındalık çalışması haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:54
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı