ANTALYA HABERLERİ

AVM İZNİNE MMO UYARISI!

Salim UZUN/HÜRRİYET
21.03.2019 - 10:49Son Güncelleme :

LPG’li araçların AVM ve diğer kapalı otoparklara girebilmesiyle ilgili 3 bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı, Makine Mühendisleri Odası’nı harekete geçirdi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

ÇEVRE ve Şehircilik, İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın LPG’li araçların alışveriş merkezlerine (AVM) ve kapalı otoparklara girmesiyle ilgili hazırladığı yönetmelik Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nin de gündemine geldi. Antalya’da çok sayıda AVM ve kapalı otopark olduğuna dikkat çekilirken, mevcut otoparklardaki yapısal düzenleme ve denetim konusunda kritik uyarılar yapıldı. 

GAZ ÇÖKÜYOR

Hürriyet’e konuşan MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesinde herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirterek şu uyarılarda bulundu: “LPG havadan ağır olduğu için otoparkın en alt noktasına çöker. Bu nedenle LPG’li araçların otoparklarda kalabilmesi için havalandırma belli bir standartta olmalı.” 

RİSK ÇOK BÜYÜK

“Bu sistem en alt noktadaki gazı hızlı bir şekilde, birikme yapmadan yukarıya çekmeli. Yine AVM’lerde egzoz fanlarının yangına karşı denetiminin çok sıkı yapılması gerekiyor. Eğer bu uyarılar dikkate alınmazsa çok büyük riskler ortaya çıkacaktır. Bu revizyonlar yapıldıktan sonra LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilir. Tabi sadece uygunluğun sağlanması yetmiyor. Denetim de çok önemli.”

KAMUSAL DENETİM ŞART

Bakanlık kanalı ile periyodik denetimlerin yapılması gerektiğini belirten Hamamcıoğlu, “Bakanlıklar şartlara uygun AVM otoparklarını kontrol ettirip; ‘Bu otopark uygundur ya da bu otopark uygun değildir’ demesi lazım. Sürekli bakım ve periyodik kontrollerle güvenlik sağlanmak zorunda. Denetimlerin kamusal bir anlayışla yapılması lazım. Antalya’da da 35 akredite mühendisi ile kamu hizmeti veren bir kurum olarak bu denetimleri yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AVM İZNİNE MMO UYARISI! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2019 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AVM İZNİNE MMO UYARISI! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  06:58
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı