ANKARA HABERLERİ

Teleskoplar Mars’a dönecek

Selma KASAP/AA
11.04.2019 - 15:36Son Güncelleme :

Ahlatlıbel’deki Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, ‘Mars’ gezegenini ve Ay'ı teleskoplarla izlettirecek. Rasathane Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, gökyüzü meraklılarını 13 Nisan’daki etkinliğe beklediklerini söyledi.

Selma KASAP/AA

Katılımcıların rasathanede yer alan teleskoplar ile gök cisimlerini gözlemleyebileceğini ifade eden Doç. Dr. Mesut Yılmaz, uzman ekip tarafından çıplak gözle gökyüzü tanıtımının yapılacağını söyledi. Yılmaz, etkinlikte gök biliminin ilgi çekici konuları arasında bulunan Evren'in hikayesi, Güneş sistemi, ötegezegenler, Ay ve tutulmalar, meteor yağmurları, gökadalar, yıldızlar konularında bilgilerin aktarılacağını söyledi. Yılmaz, 13 Nisan halk günü etkinliğinin temasını uzay araştırmaları olarak belirlediklerini belirterek, şunları söyledi:

GECE YARISINA DEK SÜRECEK

"Güneş sistemindeki en küçük ikinci ve Güneş'e en yakın dördüncü gezegen olan Mars, Dünya dışında yaşam olasılığının varlığına dair gerçekleştirilen çok sayıda araştırmaya konu olduğundan gökbilim meraklılarının çok ilgisini çekiyor. Son yıllarda NASA tarafından yürütülen araştırmalarda Mars'ta suyun varlığına dair kanıtlar bulunması Mars'ta hayat var mı veya başka bir gezegende yaşam kurulabilir mi gibi düşünceleri yeniden alevlendirdi."
Mars'ta su ve canlı bir yaşamın varlığına dair bulguları aktaran Yılmaz, etkinlikte ayrıca 2030 yılında Mars'a ilk insanların taşınmasında görev alacak Orion uzay mekiğine dair bilgilerle birlikte bugüne dek uzay araştırmaları ile ulaştığımız gerçeklere de değinileceğini söyledi. Halk günü etkinliklerinin her yaş grubuna açık olduğunu dile getiren Yılmaz, etkinliklerin havanın kararmasıyla başlayıp gece yarısına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Teleskoplar Mars’a dönecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2019 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Teleskoplar Mars’a dönecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı