ANKARA HABERLERİ

Tehlike 'Çan'ı

Eda ÖZDENER/AA
28.04.2019 - 09:46Son Güncelleme :

Türkiye’nin varlığını sürdüren en eski özel çocuk tiyatrolarından biri olarak 35 yılı geride bırakan Ankara’daki Çan Tiyatrosu, ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Eda ÖZDENER/AA

 

Çan Tiyatrosu, ‘Sokak Kedisi Marilu’ oyunuyla 1984’te ilk kez ‘perde’ dedi ve o günden bugüne 500 bine yakın minik izleyiciye oyun sergiledi. Kurulduğu yıllarda izleyici olarak gelenlerin, bugün çocuklarını getirdiği tiyatro, salon sıkıntısı nedeniyle zor günler yaşıyor. Çan Tiyatrosu, daha büyük salonlarda oyun sergileyebilmek için yerel yönetimlerden destek bekliyor. Çan Tiyatrosu'nun kurucusu ve yönetmeni Kenan Halis Kızıldağ, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlatıyor:

KORSAN TİYATROLARLA MÜCADELEDE

“Her şeyden önce ‘korsan tiyatrolar’ dediğimiz, yeri yurdu olmayan, vergi ödemeyen tiyatrolarla mücadele ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı bunları denetlemek için belki bir çalışma yapabilir. Salon sorumuz çok ciddi bir sıkıntı. Tiyatro kurulduğu zaman bin seyirciye oynuyorduk. Sonra bu 500'lere, 150'lere düştü. 100 bizi kurtaran bir rakam. Ama artık sadece ayakta kalma mücadelesi veriyoruz bunun için de sadece 20-25 seyirciye oynuyoruz. Yerel yönetimler, devlet veya iş adamları bize bu konuda destek vermeli ki biz seyircimize tam olarak ulaşıp sanatla onları kucaklayabilelim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tehlike 'Çan'ı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2019 tarihinde saat 09 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tehlike 'Çan'ı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Haziran 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı