ANKARA HABERLERİ

‘Serbest doku nakli’ ile yeniden işine dönebilecek

AA
26.02.2019 - 15:06Son Güncelleme :

Mobilya atölyesinde çalıştığı sırada makinaya kolunu kaptıran 28 yaşındaki Muhammet Köksal, Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Geçirdiği kaza nedeniyle sağ kolunda dirsek eklemine ait kemiklerin tümüyle açıkta kaldığı görülen Köksal’a, 10 saat süren ‘serbest doku nakli’ uygulandı. Genç işçi, “Şu an çok iyiyim, kolumu kaybetmedim. Parmaklarım oynuyor. Kolumu indirebiliyorum. Tekrar mesleğime döneceğim" dedi.

AA

Ankara Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, "Yeni bir yöntem geliştirdik. Bir operasyonla, hem kolun kas ve sinir eksikliğini gidermek hem bütün olarak hareketlerini sağlamak hem de dirseğin ve kemiğin, eklemin üzerini kapatmak mümkün olur mu diye düşündük. Bir yöntem planladık. Hastanın sırtından fonksiyonel bir kas transferi yaparak mikro cerrahi yöntem ve teknikleri kullanarak hastanın dirsek ve kol bölgesine kası, damarı ve siniri getirdik. Bu operasyonla sinir eksikliğinde oluşan defekti ve kötü durumu ortadan kaldırdık. Hastamız geldiğinde rutin hareketleri yapamıyordu. Şimdi bütün parmak hareketlerini yapıyor, kolunu kaldırıyor. Cilt ve kas yapısının eksikliği ile oluşan bir boşluk vardı. Bu bütünlüğü de sağlamış olduk. Üç farklı defekt sorun için bir operasyonla bu işe rahatlıkla çözüm bulabildik” diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Serbest doku nakli’ ile yeniden işine dönebilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2019 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Serbest doku nakli’ ile yeniden işine dönebilecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı