ANKARA HABERLERİ

Sayaç bedeli yargıdan döndü

Doğahan GİRİTLİOĞLU
13.10.2018 - 15:05Son Güncelleme :

THD Başkanı Turhan Çakar, Başkentgaz’ın 20 yılını dolduran bir aboneden aldığı sayaç değişim bedelinin Ankara 5. Tüketici Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda iade edildiğini açıkladı. Çakar, “Yargı kararı ve yasaya aykırı olarak para toplanıyor, bu karar emsal niteliğinde” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

 

Tüketici Hakları Derneği (THD) üyeleri, Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin (Başkentgaz) 20 yılını dolduran abonelerden talep ettiği ‘sayaç değişim’ bedelini protesto etti. THD’nin Kızılay’daki binasının önünde ellerinde pankartlar taşıyan kalabalık adına konuşan THD Başkanı Turhan Çakar, Ankara 5. Tüketici Mahkemesi’nin, Başkentgaz’ın abonelerinden aldığı sayaç değişim bedelinin kanuna aykırı olduğuna hükmettiğini söyledi. Kararın emsal niteliği taşıdığını savunan Çakar, “Yargı kararı ve yasaya aykırı olarak para toplanıyor” dedi. Çakar açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

DEĞİŞİM BEDELİ İADE EDİLDİ

“Mahkeme, abonenin isteği dışında sayaç değişiminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi ve Borçlar Kanunu’na aykırı olduğuna hükmetti. Karar doğrultusunda Başkentgaz, abonenin mekanik sayaçla değiştirdiği kartlı sayacı tekrar abonenin evine bağladı. Ayrıca, güvence bedeli olarak 406 TL de aboneye iade edildi. Mahkemenin verdiği karara ve yasalara aykırı hareket ediliyor. Sayaçlar soygun aracı değildir.

EPDK KARARINDAN FAYDALANILIYOR

Açıkça EPDK’nın doğalgaz dağıtım şirketlerinin, 20 yılını dolduran sayaçları değiştirebileceği konusunda 26 Aralık 2016 tarihli kararı koz olarak kullanıyor. Kış yaklaşırken abonelere, kartlı sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirmeyi dayatarak güvence bedeli almaya devam ediliyor. Tüketicileri mağdur eden, Başkentgaz ile usulsüz kararından dolayı EPDK’yı tüketiciler olarak protesto ediyoruz.”

HAKEM HEYETİNDEN İTİRAZ EDİLİYOR

Sayaç değişimi konusunda mağduriyet yaratıldığını düşünen abonelere çağrıda bulunan Çakar şu bilgileri verdi:

* Elinizdeki belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlığında tüketici hakem heyetine başvurunuz.

* Tüketici hakem heyetinden hem kartlı sayacınızın tekrar bağlanması hem de ödediğiniz güvence bedelinin tarafınıza geri verilmesi için karar alınmasını isteyiniz.

* Mahkemeye sunmak üzere, örnek mahkeme kararı ve tüketici hakem heyeti kararı konusunda da Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulununuz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sayaç bedeli yargıdan döndü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2018 tarihinde saat 15 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sayaç bedeli yargıdan döndü haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  06:55
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı