ANKARA HABERLERİ

Sakarya Zaferi ölümsüzleşecek

Süleyman TUNÇ/AA
16.09.2018 - 11:05Son Güncelleme :

Türk devletinin kaderinin yeniden yazıldığı Sakarya Zaferi’ni gelecek nesillere aktarmak amacıyla, Polatlı Kartaltepe’ye inşa edilen tanıtım merkezindeki çalışmalarda son aşamaya gelindi. Merkez, ekim ayında ziyarete açılacak.

Süleyman TUNÇ/AA

İstiklal Mücadelesi’nin dönüm noktalarından biri olan ve 22 gün süren çatışmaların ardından zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi, düşman kuvvetlerinin ilk geri çekilmeye başladığı Kartaltepe’ye kurulan tanıtım merkeziyle ziyaretçilere anlatılacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı, tanıtım merkezinin de kültür ve tarih danışmanı Prof. Dr. Fatma Ürekli, yaklaşık 10 bin metrekare alana sahip tanıtım merkezinin, Türk tarihinin dönüm noktası bir bölgeye inşa edildiğini söyledi. Türk askerinin Yunan güçlerine karşı 22 gün boyunca gece gündüz mücadele ettiğini ve Yunan güçlerinin 13 Eylül 1921’de geri püskürtüldüğünü belirten Ürekli şunları söyledi:

PANORAMİK AÇIDAN GÖRÜLECEK

“Tanıtım merkezinin düşmanın geri çekilmeye başladığı Kartaltepe üzerine kurulmuş olması çok anlamlı. Bunun manevi olarak ziyaretçiler üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Ziyaretçiler panoramik açıdan savaşın geçtiği bütün alanları bu noktadan görme fırsatı bulacak. Sakarya Meydan Muharebesi’ni merkeze alarak Türk tarihini anlatmayı amaçladık. Özellikle genç nesiller buraya geldiklerinde Türk tarihini bir bütün olarak öğrenecek. Türklerin Orta Asya’dan bugüne kadar olan bin yıllık geçmişini burada kavrayacaklar” ifadelerini kullandı.

BU MÜZELER MİLLİ HAFIZAMIZ

Tanıtım merkezinin yan kısmına inşa edilen dev Mehmetçik Anıtı’nın anlamına dikkat çeken Ürekli, “Ziyaretçiler, Mehmetçik’in düşmana karşı dur işareti yapan heykeliyle karşılaşmakta. Aynı heykelin bir benzeri bina içerisinde de var. Onun arkasındaki cam yüzeye ise Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit olan askerlerimizin isimleri ve memleketleri yansıtılacak” dedi. Ürekli, özellikle ortaokul öğrencilerine, Türk tarihini görerek öğrenebilecekleri tanıtım merkezini ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Kültür bir toplumun can damarıdır. Türk kültürü ise Türk toplumunun milli hafızasıdır ve bu müzeler aslında milli hafızamızdır. Bu tür müzelerin sayılarının, niteliklerinin arttırılması gerekir” diye konuştu.

TARİHİ BİLGİLER ‘QR’ İLE TELEFONDA

Betonarme silindirik bina çevresine çelik konstrüksiyon giydirilerek inşa edilen merkezin içinde, dekor ve diorama alanları, dome projeksiyon sistemi, bal mumu heykeller, video duvarlarla yağlı boya tablolar bulunacak. Teknolojik açıdan da birçok donanıma sahip olan merkezde, ‘QR’ kod sistemi de kullanıldı. Ziyaretçiler kodları akıllı telefonlarına okutarak tarihi bilgileri telefonlarına indirecek ve merak ettikleri bilgileri telefonları aracılığıyla öğrenebilecek. Ziyaretçiler, merkezde Türk topluluklarının tarih boyunca kullandığı kıyafetleri ve bazı orijinal replikaları da yakından görme fırsatı bulacak. Tanıtım merkezinin, ekim ayında ziyaretçilere kapılarını açması planlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sakarya Zaferi ölümsüzleşecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2018 tarihinde saat 11 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sakarya Zaferi ölümsüzleşecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2018, Pazar
 • İmsak
  04:58
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı