ANKARA HABERLERİ

Millet bahçesi 1 milyon 700 bin M² alanda yapılacak

Murat YILMAZ
11.06.2018 - 09:48Son Güncelleme :

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün 19 Mayıs Stadı’ndaki AK Parti mitinginde müjdesini verdiği millet bahçesinin proje detayları belli oldu.

Murat YILMAZ

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde bulunan devasa bir arazi üzerine kurulacak olan Ankara millet bahçesinin detayları şöyle: Bir ucu batı tarafında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden Konya Yolu’nu sınır alarak başlayan bahçe, içerisine hipodrom ve AKM alanını, 19 Mayıs Stadyumu ve Arena kapalı Spor Salonu arazisini, Gençlik Parkı’nı ve devamında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasının ve şimdiki Adliye binasının bulunduğu alanı da kapsayarak, doğuda Sıhhiye Meydanı’na kadar, kuzeyde de Birinci ve İkinci Meclis binaları ile Ankara Palas binasını da içine alacak şekilde Ulus Heykel’e kadar uzanacak.

Millet bahçesi 1 milyon 700 bin M² alanda yapılacak

ÜÇ BİN AĞAÇ DAHA DİKİLECEK

Cumhuriyet dönemi tarihi binaları öne çıkartılacak şekilde bir ticari bölge oluşturulacak. Dev bir şehir parkı olarak tasarlanan proje 1 milyon 700 bin metrekare alana sahip olacak. Park içerisinde Cumhuriyet dönemi, Osmanlı ve Selçuklu dönemi, Roma dönemi, Mezopotamya dönemi müzeleri olmak üzere 4 farklı müze projesine yer verilecek. 19 Mayıs Stadyumu yenilenerek yeni spor alanları da inşa edilecek. Proje alanının içerisinde bulunan ağaçlara ilaveten 3 bin ağaç daha dikilecek.

KAPATILAN SULAR AÇIĞA ÇIKARILACAK

Doğal bir gölet ve yeşile ev sahipliği yapan korular yapılacak. 5 bin metrelik yaya ve bisiklet yolu 4 kilometre uzunluğunda bir tramvay hattı olacak. Proje ile Ankaralılar şehir içerisinde araçsız ulaşım imkanı bulacak. Proje kapsamında atılacak adımlardan biri de, Ankara’nın işlek caddelerinden biri olan Kazım Karabekir Caddesi’nin yer altına alınması. Birinci ada ile ikinci ada, proje kapsamında yeşil tepelerle birleştirilecek. Caddenin yer altına alınarak, mevcut güzergahın projeye dahil edilmesi Ankara trafiğinde büyük ölçüde rahatlama sağlamış olacak. Park alanının güney kısmı Ankara çaylarının toplanma havzası olduğu için üzeri kapatılmış olan bu sular açığa çıkarılarak ıslah edilecek. Proje, kanallar, dereler ve göller ile park toplam 163 bin metrekare suya sahip olacak.

Millet bahçesi 1 milyon 700 bin M² alanda yapılacak

İNGİLİZ’İN HYDE PARK’I VARSA BİZİM DE MİLLET BAHÇEMİZ OLACAK

19 Mayıs Stadyumu'nda önceki gün düzenlenen AK Parti mitinginde Ankara’ya yapılacak olan projelerle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, millet bahçesine ilişkin “Çok büyük ve orjinal bir eser olacak. Yani İngiliz’in 200 bin metrekareden oluşan Hyde Park’ı varsa bizim de burada devasa illet bahçemiz olacak” dedi. Erdoğan ayrıca Kahramankazan’daki Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) ile ilgili de “İhalesi yapıldı, yıl sonuna kadar inşaatına başlanıyor” diye konuştu. Akyurt’taki fuar alanının önümüzdeki günlerde inşasına başlanacağını ve bir yıl içinde tamamlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Mayıs stadı için de “Mevcut 19 Mayıs Stadı’nın yerine uluslararası standartlara uygun, dünya çapındaki şampiyonaların final karşılaşmalarına ev sahipliği yapabilecek nitelikte 55 bin kişilik bir stadı Ankara’ya kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Millet bahçesi 1 milyon 700 bin M² alanda yapılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Haziran 2018 tarihinde saat 09 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Millet bahçesi 1 milyon 700 bin M² alanda yapılacak haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı