ANKARA HABERLERİ

Çocuklar Atatürk’ü “Atatürk”le öğreniyor

Eray GÖRGÜLÜ Fotoğraf: Rıza ÖZEL
25.02.2019 - 14:48Son Güncelleme :

Ankaralı üç girişimcinin geliştirdiği uygulama, kullanıcılarına istedikleri an Atatürk’le fotoğraf çektirme imkânı tanıyor. “Atatürk 4D” ismiyle geliştirilen ürün, çocukları, geleceğin teknolojisiyle geçmişe götürüyor.

Eray GÖRGÜLÜ Fotoğraf: Rıza ÖZEL

Oyun teknolojisinin yanında eğitim için de kullanılmaya başlanan “Artırılmış Gerçeklik” (AR) uygulaması, ilk kez Atatürk’ün hayatını anlatan bir kitapta yer aldı. Ankaralı üç girişimcinin geliştirdiği “Atatürk 4D” uygulaması, çocuklara istedikleri an Atatürk’le fotoğraf çektirme imkânı tanırken, sistem içindeki eğitim kartları da sesli ve görsel anlatımlarla, çocukların Atatürk’ü daha yakından tanımasını sağlıyor. ArtgeKids’in kurucuları Mustafa Salman, Erhan Salman ve Ertan Özbek, sekiz aylık bir hazırlığın ardından “Atatürk 4D” ismiyle geliştirdikleri ürünü şöyle anlattı:

Çocuklar Atatürk’ü “Atatürk”le öğreniyor

YETİŞKİNLERİN DE İLGİSİNİ ÇEKTİ

“Yapılan araştırmalarda, artırılmış gerçeklik teknolojisinin çocukların öğreniminde 20 kata kadar kalıcılık sağladığı ortaya konuluyor. Biz de buradan hareketle eğitim materyallerimizde artırılmış gerçeklik teknolojisini uygulamaya başladık. Buna da tüm dünyanın saygıyla andığı kurucu liderimiz Atatürk’le başlamak istedik. Sekiz yazılımcı ve modellemeci arkadaşımızla birlikte dünyada ilk kez bir liderin artırılmış gerçeklikle anlatıldığı ve bir mobil uygulamanın birlikte çalıştığı Atatürk 4D’yi geliştirdik. Ürün, çocuklara yönelikti fakat yetişkinlerin de çok ilgisini çekiyor.

YAN YANA FOTOĞRAF

21 adet okuma kartımız var. Bu okuma kartları aynı zamanda, uygulama aracılığıyla tablet ve telefonlarda sesli ve görsel animasyonlara dönüşebiliyor. Ayrıca küçük bir afişimiz var. Cihazınızı bu afişe tuttuğunuzda ekranınızda Atatürk’ün realistik 3D’si canlanıyor ve yanında fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Çocukları, geleceğin teknolojisiyle geçmişe götürüyoruz. Bu şekilde çocuklar çok daha hızlı öğreniyor ve bilgiler daha akılda kalıcı oluyor. Okuma kartları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına uygun. Aynı zamanda, tarih öğretmenleri, pedagoglar ve çocuk senaristleri tarafından da incelenip onaylandı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuklar Atatürk’ü “Atatürk”le öğreniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2019 tarihinde saat 14 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar Atatürk’ü “Atatürk”le öğreniyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı