ANKARA HABERLERİ

Böceklerle ilk ders

Ayça Gözde ÇETİN
05.11.2019 - 16:00 |Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi bünyesindeki ‘Böcek Şenlik Okulu’ derslere başladı. Gölbaşı Gökçehöyük İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen ilk derse katılan öğrenciler, öğretmenleriyle beraber böcekleri yakından tanıma fırsatı yakaladı.

Ayça Gözde ÇETİN

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji Anabilim Dalı tarafından hayata geçirilen Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) ilk dersini Gölbaşı Gökçehöyük İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirdi. Fakülteye bağlı Bitki Koruma Bölümü Müzesi’ndeki böcek koleksiyonundan yararlanılarak gerçekleştirilen eğitimler ilk olarak öğretmenlere verildi. Ardından gerçekleştirilen sunu ve atölye çalışmalarıyla çocukların böcek korkusunu yenmesi amaçlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren BÖŞO Program Yürütücüsü Cem Özkan şunları söyledi:

Böceklerle ilk ders

KORKU YÜZDE 1’E DÜŞTÜ

“Eğitimler sayesinde böceklere olan korku yüzde 80’lerden yüzde 1’lere kadar düştü. Eğitim sonrası, çocuklar ve öğretmenleri, böceklerin besin zincirindeki önemini öğrendi. Ekoloji konusunda duyarlılık sahibi oldu. En azından ‘en iyi böcek ölü böcek’ yanılgısından kurtuldular. Eğitimler öncesi yapılan anketlerde ise hedef kitlenin böcekler hakkında negatif düşüncelere sahip olduğunu tespit etmiştik. Eğitimler sonrasında aynı hedef kitle tür sayısı bakımından dünyadaki en büyük grubunu oluşturan böceklerin ‘dünyayı döndüren canlılar’ olduğunu öğrenmiş oldu.”

Böceklerle ilk ders

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Böceklerle ilk ders hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Kasım 2019 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Böceklerle ilk ders haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:51
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı