ANKARA HABERLERİ

‘Altın Elbiseli Adam’ Başkent'e geldi

AA
14.09.2019 - 14:17 |Son Güncelleme :

Kazakistan'da inşaat çalışmaları sırasında bulunan, üzerindeki 3 binden fazla el işlemesi altın plaka nedeniyle bir hakana ya da oğlu tegine ait olduğu düşünülen ‘Altın Elbiseli Adam’ zırhı Ankara’ya getirildi.

AA

Altın Elbiseli Adam Dünya Müzeleri'nde’ projesi çerçevesinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmeye başlanan zırhın, Türk kültürü içinde büyük önem taşıdığı biliniyor. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly Altın Elbiseli Adam zırhının, Türklerin tarih derinliğini ortaya koyan bir eser olduğunu belirterek, “Altın Adam, tarihimizin sadece Göktürkler’den değil, Hunlar ve Sakalar devrinden başladığını gösteriyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Kazakistan’daki 7 bölgeden çıkarılan, üzerinde en eski Türkçe yazıtın kazındığı gümüş bir kepçenin de aralarında yer aldığı 207 eserin sergileniyor” dedi. Altın iplikle dikilmiş kaftan ve kalpağın yanı sıra zırhta, silah olarak 150 farklı büyüklükte altın plaka işlenmiş kakmalı uzun demir kılıç, deri-ahşap hançer ve altın işlemeli kamçı bulunuyor. Altın Elbiseli Adam’ın mühür olarak da kullandığı bir yüzüğü bulunuyor. Isık Kurganı olarak adlandırılan mezardan çıkarılan zırhın yanındaki malzemeler ise Türklerin 2 bin 500 yıl öncesinde büyük bir devlet ve medeniyet kurduğunu, kendi yazı dillerini kullandığını ortaya koyuyor. Leopar, pars, kartal koç, geyik, dağ keçisi, at ve kuş motifleri işlenmiş 3 bini aşkın altın üçgen plaka bulunan zırh, 12 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Altın Elbiseli Adam’ Başkent'e geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2019 tarihinde saat 14 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Altın Elbiseli Adam’ Başkent'e geldi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:33
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı