ANKARA HABERLERİ

Alevlere meydan okuyor

Yasemin KALYONCUOĞLU-Doğukan KESKİNKILIÇ/AA
07.03.2018 - 17:00Son Güncelleme :

Başkent’in tek kadın itfaiyecisi Sultan Aktaş, hemcinslerinin bazı meslekleri seçerken tereddüt etmemesi gerektiğini, kadınların kendine güvenmesi durumunda her işte başarılı olacağına inandığını söyledi.

Yasemin KALYONCUOĞLU-Doğukan KESKİNKILIÇ/AA

En zor zamanlarda kendi canını hiçe sayarak hayat kurtarmak için zamanla yarışan itfaiye erleri depremlerde, su baskınlarında, kimi zaman da alevlerin ortasında görev yapıyor. Aktaş, ön yargılara ve mesleğinin zorluklarına rağmen görevini hakkıyla yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden mezun olduktan sonra KPSS puanı ile Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi’nde işe başladığını belirten Aktaş, işini 8 yıldır ilk günkü azimle yaptığını anlattı. Yangın söndürme ile diğer önemli olaylarda yer almanın zor ve heyecanlı olduğunu vurgulayan Aktaş, "Yaptığım işi hem çok seviyorum hem de çok değişik buluyorum. Yaptıktan sonra manevi yönden dönüşü olan bir mesleğim var. Bir yardıma gidiyoruz. İnsanlar, 'Allah razı olsun' diyor. Kendinizi önemli, mutlu hissediyorsunuz. Daha çok insana yardım etmek istiyorsunuz" diye konuştu.

İLK ARAMA-KURTARMA DALGIÇI OLACAK

İtfaiyenin sualtı arama-kurtarma ekibinde dalgıçlık eğitimi de alan Sultan Aktaş, eğitimin sonunda Türkiye'nin su altı arama kurtarma alanındaki ilk kadın dalgıcı olacağını söyledi. Türkiye'de kadın itfaiyeci sayısının oldukça az olduğuna dikkati çeken Aktaş, "Bir kadın olarak bu mesleği seçerken kadınların tereddüte düşmelerine üzülüyorum. Biz kadınlar, anne olarak birçok mesleğe iş gücü yetiştirme konusunda topluma büyük katkı sunan insanlarız. Keşke daha çok kadın itfaiyeci olsa ve kadın meslektaşlarımızın sayısı artsa. Yapmamız gereken, çalışmak ve varlığımızı göstermek istediğimiz alana adım atmakta. Gerisi geliyor ve kadın olduğu yeri güzelleştiriyor. Bir kadın kendine güvenirse ve o işe kendini hazır hissederse eminim başarılı olacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Alevlere meydan okuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Mart 2018 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alevlere meydan okuyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı