ANKARA HABERLERİ

430 kursiyer okuryazar oldu

Hürriyet Haber
06.06.2018 - 16:47Son Güncelleme :

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı okuryazarlık seferberliği İlk mezunlar İşitme engelleri de okuryazar oldu .

Hürriyet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında, Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından mezun olan kursiyerlere kep giyme töreni yapıldı. Kursu başarıyla tamamlayarak, okur yazar olan işitme engelli kursiyer Kader Gündüz de yer aldı. Gündüz işaret diliyle duygularını paylaştı. Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen kep giyme törenine Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan da katıldı. Kursiyerler bitirme belgelerini veren Bilgihan yaptığı konuşmada, kadın kursiyerlerin çokluğuna vurgu yaparak “Karanlıktan aydınlığa geçişimizde ki en büyük rol kadınlarındır. Ve salonun çoğunluğunun kadın olması nedeniyle pozitif ayrımcılık yaparak kadınlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

DEZAVANTAJLI VATANDAŞLARI UNUTMADIK

Okul Müdürü Hakan Uçar da seferberlik kapsamın da 36 kurs merkezin de 47 kursta, 47’si erkek 383’ü kadın olmak üzere 430 kişi okuma yazma kursuna katıldığını belirterek, “Kurs açtığımız okullarsa kursiyer çocukları için oyun odası etkinlikleri de planlayarak hem annelerin hem de çocukların kurslara katılımını sağladık. Müdürlük olarak dezavantajlı vatandaşlarımızı da unutmadık, İşitme engelli vatandaşlara yönelik düzenlediğimiz okuma yazma kursları için sınıf öğretmeni ve işaret dili öğretmeni görevlendirerek planlamalar yapıyoruz” diye konuştu.

İŞARET DİLİYLE ANLATTI

Kursu başarıyla tamamlayan işitme engelli kursiyer Kader Gündüz de duygularını işaret diliyle anlattı. Gündüz şunları söyledi: 41 yaşımdayım, evliyim, 2 çocuğum var. Bundan önce okuma yazma öğrenemedim, çünkü ben sağırım. İşaret dili bilen öğretmenler çok az olduğu için bizim kendimizi geliştirebilmemiz çok zor. Şimdi Gölbaşı Halk Eğitim de tercüman ve okuma yazma öğretmeni var ve ben iki öğretmenimle beraber hem dilimi hem okuma yazmayı öğreniyorum. Hastanelerde ve okulda artık iletişim benim için daha kola. Sizler sağırlara böyle kurslar açarak destek olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. ‘dedi. Bir başka kursiyer olan Kamer KÖSE, ‘bu yaştan sonra çarşıya pazara gidebiliyorum. Her şeyi okuyarak yapıyorum, aldıklarımı okuyorum devam da edeceğim”

Halkoyunları gösterilerinin de yer aldığı törende, okuma yazma belgesi alan kursiyerler cübbelerini giyerek kep atma geleneğini gerçekleştirdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 430 kursiyer okuryazar oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2018 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 430 kursiyer okuryazar oldu haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı