ADANA HABERLERİÇUKUROVA HABERLERİ

Çocuğa yönelik istismar olaylarına karşı duyarlılık çağrısı

dha
13.11.2018 - 12:42 |Son Güncelleme :

ADANA Yüreğir Çocuk Koruma Koordinasyon Kurulu tarafından, Yüreğir Rehberlik ve Araştırma Merkezinin hizmet alanı içinde bulunan 5 ilçedeki okullarda görevli rehber öğretmenlerine yönelik toplantı düzenlendi.

dhaYargı mensubu ve emniyet temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, rehber öğretmenlerinin, özellikle öğrencilere yönelik yaşanan cinsel istismar ve şiddet konularına karşı duyarlı olmaları, bu olaylara ilişkin bildirimlerin gecikmeksizin adli birimlere yapılması gerektiği vurgulandı. Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, Hakim Zişan İnanıcı Koçak, Yeşilay Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba ile İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Emrah Yiğitin konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yüreğir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Kurum Müdürü Cemal Dağhan, toplantıya Yüreğir, Sarıçam, Karataş, Ceyhan ve Yumurtalık olmak üzere 5 ilçeden 325 rehber öğretmenin katıldığı söyledi. Dağhan, yaptıkları toplantılarla rehber öğretmenlerini danışmanlık tedbirleri, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri, ihmal ve istismar, bildirimde bulunma yükümlülüğü, bildirimde bulunanın güvenliği gibi konularda bilgilendirdiklerini söyledi. Daha sonra söz alan Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kılınç da, rehber öğretmenlerin sorumluluk bilinciyle özverili çalışmalar yaptıklarını belirterek, cinsel istismar, ihmal ve fiziksel istismar gibi konularda velilerin ve öğretmenlerin daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini kaydetti.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü ise, çocukların cinsel istismara veya aile içi şiddete maruz kaldığı şüphesini uyandıracak bir vaka ile karşılaştığında rehber öğretmenleri ve okul idarecilerinin ne yapması gerektiği, mağdur çocuğa nasıl davranacakları, adli kolluğa ve adliyeye bildirimin nasıl yapılacağı konusunda paylaşımlarda bulundu. Öğretmenlerin sorularını da cevaplandıran Cumali Tülü, rehber öğretmenlerinin, özellikle öğrencilere yönelik yaşanan cinsel istismar ve şiddet konularına karşı duyarlı olmalarını, bu olaylara ilişkin bildirimlerin gecikmeksizin adli birimlere yapılması gerektiğini vurguladı. Hakim Zişan İnanıcı Koçak da, mahkeme aşamasında uyguladıkları usul ve işlemler konusunda bilgi verip, özellikle çocukların ikincil örselenme yaşamaması için azami dikkat gösterdiklerini söyledi. Yeşilay Şube Başkanı Aslanbaba ile polis memuru Emrah Yiğit de, toplantıda konuya ilişkin görüşlerini aktardı.Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Çocuğa yönelik istismar olaylarına karşı duyarlılık çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Kasım 2018 tarihinde saat 12 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuğa yönelik istismar olaylarına karşı duyarlılık çağrısı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:23
 • Güneş
  06:42
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı