Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 15:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri

Tütünsüz nargile yasaklanacak

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 4 Kasım 2010
Tütünsüz nargile yasaklanacak
Sağlık Bakanlığı, kapalı mekanlarda tütünsüz nargile içilmesinin de yasaklanması için kanun taslağının hazır olduğunu belirterek, taslağın önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacağını bildirdi.

Tütünsüz nargile kullanımının şu anda serbest olduğunu, ancak yakalanması yönünde çalışmaların olduğunu belirten yetkililer, “Şu anda serbest ama bunun yasaklanması için kanun taslağımız hazır. Önümüzdeki günlerde meclise sunulacak. Her türlü tütün ve tütün mamulünün kapalı mekanlarda kullanımı yasaklanacak” ifadesine yer verdi.

19 Temmuz 2009 tarihi itibarı ile 4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında kanun hükümlerinin uygulanmasının ardından, tütün ürünü içermeyen bitkisel nargile Türkiye pazarına girmiş ve nargile tiryakilerinin ve işletmecilerinin tercihi haline gelmişti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, tütün içeren nargilenin sağlık açısından zararlarının iyi bilinmediğini ifade ederek, “Bu durumda tütün endüstrisi, tütün içermeyen nargilelik ürün üretmeye başladı. Bu ürün, tütün içermediği için tütün kontrolü ile ilgili yasal düzenlemeler tarafından kontrol edilemiyor. Ancak nargilede yakılan ürün, tütün içermese de sağlık açısından zararlıdır” diye konuştu.

Bu zararların üç başlıkta ele alınabileceğini ifade eden Bilir'in verdiği bilgiye göre, “İçinde tütün olmasa da bitkisel bir ürün ateş üzerinde yakılıyor ve meydana gelen duman kullanıcı tarafından solunuyor. Yanma sırasında karbonmonoksit, karbondioksit, azotlu bileşikler, hatta katran gibi zehirli ve tahriş edici maddeler oluşabiliyor ve bu maddeler solunum yolu ile vücuda giriyor.

Üretici firma tarafından ürün içinde tütün bulunmadığı ifade edilmekle birlikte, gerçekte tütün olmadığı konusu kesin olmayabiliyor. Çünkü nargile kullanan kişiler, tütün dumanı solumak istedikleri için, tütün içindeki nikotini alma ihtiyacı içinde olduklarından bu ürünü kullanıyor. İçinde tütün, yani nikotin bulunmayan bir ürün kullanıcıyı tatmin etmiyor ve üretim aşamasında tütün içermeyen bu madde içine kullanım sırasında kolaylıkla tütün eklenebiliyor. Gıda ve benzeri tüketim ürünlerinde 'tağşiş' olarak bilinen bu durumun uç noktada kontrolü olanaklı değil. Bu durumda da tütün kullanımına bağlı sakıncalar gündeme geliyor.

Tütünsüz ürünle sunulan nargile kullanımında da nargile kullanımının davranışsal özellikleri devam ediyor. Bu davranışın sürmesi, insanların nargile ve tütün ürünü kullanmalarının sürmesi anlamına geliyor. Zaten nargile kullanan kişilerin büyük bir bölümü, aynı zamanda sigara da kullanıyor. Ayrıca nargilenin şişe, hortum, ağızlık gibi bölümleri yeterli şekilde temizlenmezse hijyen açısından sakıncalar doğurabiliyor.”

Prof Dr. Nazmi Bilir, bütün bu nedenlerle tütün içermeyen nargilelik ürünlerinin kullanımının da yasa kapsamına alınması gerektiğine işaret ederek, “Bunların kapalı yerlerde kullanılması ve 18 yaşından küçüklere sunulması konularında yasaklamalar konulmalı” dedi.  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Bob Marley 29/10/2010 - 15:34
"Bitkisel bir ürün ateş üzerinde yakılıyor ve meydana gelen duman kullanıcı tarafından solunuyor."??? Aaaa! Ben biliyorum o bitkiyi Jamaikada çok popüler o.
Çok İyi %19 İyi %21 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH