Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaşar Nuri Öztürk, Saba Tümer’i yaktı

  18 Ocak 2013 - 12:55Son Güncelleme : 18 Ocak 2013 - 23:06

  RTÜK, Yaşar Nuri Öztürk’ün konuk olduğu Show TV’de yayınlanan “Saba Tümer ile Bugün” programına 196 bin 207 TL ceza verdi.

  YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'ÜN SABA TÜMER'İ YAKAN SÖZLERİ / WEB TV

  Üst Kurul cezaya gerekçe olarak Yaşar Nuri Öztürk’ün kendisini eleştirenlere, “onun bunun çocuğu” demesini gösterdi. Konuyla ilgili uzman raporu şöyle:

  AĞIR HAKARET VAR

  “İlgili programda Yaşar Nuri Öztürk kendisine yapılan eleştirilere ağır hakaret ederek karşılık vermiştir. Eleştirilerle ilgili olarak, ‘Bir namussuz bana mail atmış, dini paravan olarak kullanıyorum diye. Şerefsiz, namussuz, onun bunun çocuğuna bakar mısınız? Ne demek lazım bunlara, bulsam acımadan söyleyeceğim’ şeklinde ifadelerde bulunmuş ve sonrasında aynı hitaplara devam ederek, ‘Namussuz diyorum, onun bunun çocuğu diyorum, şerefsiz diyorum yetmiyor.’

  OLUMLU BİR DAVRANIŞ DEĞİL

  Aynı platformda Kur’an ayetlerinden örnekler verirken, bir yandan ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunmak, dini konularda insanların seyrederek istifade etmek istediği, insanlara İslamiyeti anlatan ve bu doğrultuda güleryüz göstererek örnek olması gereken bir şahıs açısından çok da olumlu davranışlar olmamaktadır.

  ÇOCUKLAR KORUNMALI

  Bu tarz yaklaşımların bilgilenmek amacıyla programı seyreden insanlar açısından ve aynı şekilde, saati itibariyle ekran başında olması muhtemel küçük yaşta izleyicilerin üzerinde faydadan ziyade olumsuz etki bıraktığını belirtmek kaçınılmaz olmaktadır. Çocukların bu üst üste yinelenen hakaret dolu sözlerden yetişkinlere göre çok daha fazla etkilenebileceği, yayıncının çocukları koruma sorumluluğu çerçevesinde dikkate alması gereken bir husustur.”

  196 BİN 207 TL CEZA

  RTÜK, “Türkçe’nin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır. Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle Show TV’ye 196 bin 207 TL ceza verdi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 199 Yorum }
  • Deniz Orsal 19.1.2013 02:18:53
   Yasar bey, sen boyle degildin...daha saygili ve olculuydun...Ne oldu sana?
  • Kemal Özgüven 19.1.2013 01:40:16
   aylin kures ,Prof.Yasar Nuri Öztürk,Hocamiz 9 yasinda kurani ezberlemis ve Hocalik yapmis bir ilahiyatci ,Yasar Nuri Hoca Arapca,Farsca,ve 6 yabanci dil biliyor,bilmiyorsan ne yapalim,rütük ona cezayi gercekleri su yüzüne cikardigi icin vermistir,Allah ,Yasar Hocadan Razi olsun.
  • Deniz Sur 19.1.2013 00:52:08
   Bizim halkimiz ne zaman hak ve ozgurluklerinin kisitlanmasina bir DUR diyecek? Cocuklar aileleri bilinclendirerek ve egitilerek korunur, yayin ve ifade ozgurlugunu kisitlayarak degil. Devlet bana ve cocuklarima kendi ahlaki degerlerini dayatamaz, dayatamamali. Televizyon zorla izlettirilmiyor.
  • mavi liman 19.1.2013 00:46:06
   Yaşar Hocam, size saygısızlık edenleri ciddiye almayın. Dini, paraya ve saltanata çevirenlerin arkasından giden gitsin. Sizi Hak biliyor. Bu yetmez mi? Ben sizi dinledikten sonra Kuran'ı okudum, anlamaya çalıştım. Miskin miskin konuşan, akıla ve fikire dair iki cümlesi olmayanlardan yılmıştık.
  • Nereye gidiyoruz! 19.1.2013 00:29:52
   Alaettin Zihli beni elestiriyor.Benim Kur'ani okumadigimi ve kimlerin Müslüman,kimlerin light Müslüman olabllecegini söylüyor.Öncelikle yorumlarindan sunu anladim ki sen gercektende Kur'an'dan uzaksin.Islam'da 5 degil,Kur'anin kendisi Farz'dir.Sen Müslüman kime denir Mümin kime denir onuda bilmezsin
  • kenan temiz 19.1.2013 00:03:02
   Hocam hep yalnız kaldın ama biz senin doğruluğuna inanıyoruz.Ama soğuk kanlı olmanı da rica ederiz.Bu din düşmanlarına kinlerini kusmaları için fırsat vermeyiniz.Sizi ceza ve kapatmalarla hep engellemeye çalışacaklar bu açık...Daha ılımlı bir üslupla siz yolunuza devam ediniz.Sizi izlemek
   
  HaberlerjandarmamarmarismuğlaaskerABDkirbyeleştiri