MUĞLA HABERLERİ

Yarım Asırdır Demircilik Yapıyor

IHA
28.10.2015 - 10:13Son Güncelleme :

KÖYCEĞİZ İLÇESİNDE YAŞAYAN 65 YAŞINDAKİ ALİ GİRGİN BABA MESLEĞİ OLAN DEMİRCİLİĞİ YARIM ASIRDIR SÜRDÜRÜYOR.

IHA

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yaşayan Ali Girgin, baba mesleği olan demirciliğe yarım asırdır devam ediyor.
30 Metrekare dükkanında yarım asırdır demircilik yapan 65 yaşındaki Ali Girgin, dükkanın babasının ustası Efe Mehmet lakaplı Mehmet Uçum’dan kaldığı için halk arasında Efe Mehmet dükkanı olarak bilindiğini ve dükkanında 150 yıldır demircilik yapıldığını söyledi.
Çocuk yaşta başladığı Demirciliği yıllardır özveri ile sürdüren Girgin, köylünün ihtiyacı olan tarım aletleri yaptığını belirterek; ‘’Tara, balta, keser yapıyoruz. Saman ve pulluk tamiri yapıyorum. Eski işlerimiz bitti ama gelen müşterinin ihtiyacını görüyoruz. Hani çocuk getirirler ya doktorun yanına ama çocuk doktoru yok, Aynı çocuk doktoru gibi benim demircilik, Köylünün ihtiyacı olan her türlü işi yapıyoruz’’ diye konuştu.
İlk başlarda babası ile daha sonrada kendi başına toplam 50 yıldır demircilik yaptığını ifade eden Ali Girgin; ‘’Efe Mehmet dükkanı derler buraya, rahmetli babamın ustasıdır. İlk o çalıştırmış, 50 sene babam çalıştırdı. Babam öldükten sonrada ben devraldım. 150 yıllık var bu dükkan, ben 1964 yılında içine girdim. 50 yıldır faaliyet gösteriyorum’’ dedi.
Bölgede demirci olarak sadece kendisinin kaldığını söyleyen Girgin, iki tane çırak yetiştirdiğini, artık bu zanaatı öğrenmek için kimsenin gelmediğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Yarım Asırdır Demircilik Yapıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yarım Asırdır Demircilik Yapıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı