Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Yarı insan yarı hayvan

  26 Mart 2008 - 07:57Son Güncelleme : 26 Mart 2008 - 07:49

  İnsan genlerini hayvan yumurtalarına yerleştirip embriyolar geliştirecekler. Sonra hücrelerini kullanacaklar ama...

  İngiltere işte bu tartışmayla sarsılıyor. "Yarı insan, yarı hayvan, hibrid embriyolar"ın geliştirilmesi için düğmeye basıldı. Gerekli iznin çıkması için tasarı parlamentoya geldi. Parlamenterler oy kullanacak. Hekes vicdanıyla baş başa. Bazıları o kadar karşı ki istifayı bile göze alabileceklerini söylüyor. Ama bilim adamları, bu "yarı insan yarı hayvan embiyoların" hücrelerini kullanarak birçok hastalığa çare bulabileceklerini savunup, tasarının geçmesi için bastırıyor.  İngiltere'de 200'ü aşkın tıbbi kuruluş ve yardım derneği, parlamentonun her bir üyesine gönderdikleri mektuplarla, hükümetin insan ve hayvan DNA'sı kullanarak hibrid embriyo oluşturma planlarını desteklemelerini istedi.

  "Ahlaka ve insana saygısızlık"
   Yasa tasarısı, bir dizi kilise liderinin sert eleştirilerini getirmiş, bazıları bu girişimi ahlaka ve insan yaşamına saygısızlık olarak değerlendirmişti. Yardım dernekleri ve tıp kuruluşları, embriyoların sadece tıbbi araştırmalarda hücre üretmek amacıyla kullanılacağını savunuyor.

  Önümüzdeki aylarda İngiltere parlamentosunda görüşülecek olan tasarı, hayvan yumurtalarına insan genleri karıştırılmak suretiyle hibrid embriyolar yaratılmasına izin verecek.

  Alzheimer ve Parkinson tedavisi için önemli

  Tasarı, Parkinson ya da Alzheimer gibi henüz çaresi bulunamamış hastalıklardan muzdarip kişiler ve bilim adamlarının büyük desteğini görüyor. BBC muhabiri Jasmin Souesi'nin aktardığına göre, mevcut tartışma, parlamento üyelerinin, 'kendi vicdanlarına ya da partilerinin talimatlarına göre oy kullanma hakkına sahip olup olamayacakları' etrafında dönüyor.

  Parlamenterler vicdanlarına göre oy kullanacak

  Geçmişte İngiliz politikacılara, bazen 'vicdani meseleler' diye tabir edilen konularda özgürce oy kullanma hakkı verilirdi. İşte kilise liderleri, kök hücre meselesinde de benzer bir tutum izlenmesini umuyorlar. Özellikle Katolik Kilisesi üyeleri, insan yaşamının kutsallığına saldırdığı gerekçesiyle bu tasarıya karşı çıkıyorlar.

  Ama Anglikan kilisesi liderleri de geri kalmıyor, York Başpiskoposu John Sentamu, dinin gözardı edilemeyeceğini, çünkü İngiltere'nin Hristiyan prensiplerine dayanarak kurulduğunun altını çiziyor.

  Parlamento'da oylanacak

  İngiltere'de önde gelen ve halkın yakından tanıdığı bir isim olan, üreme uzmanı Robert Winston, kilisenin halkı, araştırmalar konusunda yanlış yönlendirdiğini savundu. Anlaşıldığı kadarıyla, en az üç bakanın önerilen yasa tasarısı konusunda çekinceleri var. Ama hükümetin önerdiği bir tasarıya karşı oy kullanmaları da mevkilerini kaybetmeleriyle sonuçlanabilir. Parlamentoda ilk kez Şubat ayında görüşülen tasarının bir daha ne zaman tartışılacağı bilinmese de hükümetin gündeminde büyük yer teşkil eden bir yasa taslağı olduğu muhakkak.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 233 Yorum }
  • yeliz ch 26.3.2008 13:35:08
   Sodom ve Gomora'ya olanlar bir daha olursa o zaman İngiltere ayvayı yuttu demektir.
  • iftadiye akbulut 26.3.2008 11:49:01
   bilim adamı olduklarını zanneden bir avuç deli ve bu delilere yamaklık yapanlar kişisel çıkarlara imkan vermek için uğraşıyorlar lakin bir kanun olmalı bir ahlak olmalı ve bukadar ileri gitmelerine izin verilmemeli hatta savunanları insan hakları mhkemlerinde yargılyıp en ağır cezaya çarptırlmalılar
  • tugrul eskikul 26.3.2008 11:48:56
   Parkinson falan bahane...<br>Daha iyi savaşacak yarı maymun yarı insan askerler yetiştirmek en büyük tutkuları zannımca.<br>Bir de bu yarı maymunlar oy kullanabilecek mi acaba?ya da üst katta oturup çok ses yaparlarmı? ya da balkon demirinden tırmanıp profesyonel hırsız olurlarsa :))<br>Boşverin bu işleri
  • midiraf demirel 26.3.2008 10:41:41
   İNSANOĞLU; DENEME TAHTASI OLAMAZ, DENEYLERDE KULLANILAMAZ.<br>Sudan bahanelerle, insan genleriyle uğraşanlar netice itibariyle olumsuz sonuçlarına da katlanmak zorundadırlar. Sakat doğabilecek olan çocuğun dünyasını karartmaya ve cinsiyetiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur, vebali ise çoktur...
  • maya ak 26.3.2008 10:15:27
   daha neler duyucaz
  • zehra suiçmez 26.3.2008 09:20:39
   ölüm vardır istesende kaçamazsın bu yüzden ölümden korkup daha fazla zaman bulmaya çalışacağınıza ölüme hazırlık yapın vicdanınızla başbaşa kalın...
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginmevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayı