Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Yargıya zam jesti

  30 Mayıs 2006 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2006 - 10:11

  Hükümet, yargının gönlünü zam jestiyle alıyor. Zam oranı ortalama yüzde 20. Yeni başlayan ve düşük zam alan hakim ve savcıya kademeli olarak yapılacak zam yüzde 50’yi aşıyor. Sayıştay ve askeri yargı ile eskiden emekliye ayrılan hakim ve savcılara ise zam yok.

  HÜKÜMET, silahlı saldırı ile sarsılan yargıya zam jesti yapıyor. Hakim ve savcılara maaş zammı getiren tasarıyla ilgili çalışmalar tamamlanarak dünkü Bakanlar Kurulu’ nda imzaya açıldı. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, imzaya açılan tasarının iki eksik imzanın tamamlanmasının ardından Meclis’e sevk edileceğini açıkladı. Uzun süredir üzerinde çalışılan tasarı ile hakim ve savcılara yeni bir maaş modeli getiriliyor. Yargıya da milletvekilleri gibi en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı maaşı üzerinden kıdeme göre maaş ödenecek. Hakim ve savcılar için getirilecek bu yeni sistemde, özellikle yüksek yargı organlarının başkan ve üyelerinin maaşlarında ciddi iyileştirmeye gidilecek. Ortalama zammın ise yüzde 20 olduğu, düşük maaş alan yeni başlayan hakim ve savcıların maaş zammının ise yüzde 50’yi aştığı bildiriliyor. Artışla, yüksek yargı organı üyelerinin maaşları milletvekili maaşına yaklaşacak.

  ARINÇ TUĞCU’YU ARADI

  Meclis Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu’yu dün arayarak, "Tasarı hazırlandı. Komisyonlardan hızlı şekilde geçirilip, en kısa sürede Genel Kurul’dan geçirilecek" bilgisini verdi. Sayıştay eski Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, "Sayıştay’ı içine koydurmaya gücüm yetmedi. Sayıştay’ın durumunu ayrı bir kanunla düzenleriz" dediği kulislere yansıdı. Tasarıya göre, Sayıştay ve askeri yargı zammın kapsamı dışında kaldı. Yasa öncesinde emekli olan yargı mensupları da bu artışın kapsamı dışında tutuldu.

  ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

  Bir süre önce yüksek yargı organlarının başkanlarıyla bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan’a da maaş sıkıntıları aktarılmıştı. Erdoğan’ın, yüksek yargı organı başkanlarının maaşlarını sorduğunda aldığı rakamlardan duyduğu memnuniyetsizliği dile getirip, maaşların iyileştirilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
  • kaya karakurt 30.5.2006 10:25:58
   HÜKÜMETİN YARGIYA YAPACAĞI ZAM YARGI MENSUPLARINI SEVİNDİRECEKTİR. FAKAT BU ZAMMIN EMEKLİ PERSONELE YANSIMAMASI İSE EMEKLİ PERSONELDE HUZURSUZLUK YARATACAKTIR. KENDİLERİNE ZAM YAPARKEN EMEKLİ MİLLETVEKİLLERİ YARARLANIRKEN DİĞER MEMUR EMEKLİLERİ NEDEN GÖZ ARDI EDİLİYOR.
  • İKBAL DURAN 30.5.2006 10:16:35
   BU MEMLEKETTE HAKİMLERDEN BAŞKA MESLEK GURUPLARIDA VAR.BİRAZDA DİĞER MESLEK GURUPLARINI DÜŞÜNÜN<br>YETER ARTIK.
  • ayvaz çal 30.5.2006 08:58:51
   Böyle bir zam hiç adaletli degil.Adliye personelinin maaşları zaten yüksek.Ben Köy Hizmetlerinde müdür yardımcısı olarak çalışıyorum.Mühendislerden ve işçilereden az alıyorum.
  • ismail özbek 30.5.2006 08:32:30
   sayın hükümet birde asgari ücretle çalışanların gönlünü alsa iyi olacak bu ülkede sadece hakimler, savcılar ve milletvekilleri yaşamıyor insanca yaşamaya herkesin hakkı var ama kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz
  • nihat baysu 30.5.2006 08:14:33
   zaten yargı TC memurları arasında yüksek para alıyor, bununla ne yapmak istiyorsunuz? Lojmanları, servsileri her şeyleri mevcut. Yanlış yapıyorsunuz.
  • Güntuğ Hayırlı 30.5.2006 03:06:56
   Yargı mensuplarına zam haberi çok sevindirici ama yazık değilmi ömrünün 25 hata bazıları 35 senesini mesliğine, ülkesine adamış emekli yargı mensuplarına.Bırakın da emekliliklerinde biraz rahat etsinler.Bu şartlar altında ne kadar edeceklerse?Kaldı ki ne şimdi ne de eskiden hak ettiği saygı ve değeri hiç görmemiş adalet bakanlığı mensuplarına ya diğer devlet memurlarına, yazık değil mi? Avrupa ülkelerindeki meslekdaşları ile hiç kıyaslamıyalım üstelik.
  Sayfa Başı
  HaberlerdizifragmanSeyahatsonbaharrotalariAÖF soru ve cevaplarısonbaharyeter dizisiyeter 38. bölüm fragmanı