Yanlış iğne öldürdü!

16 Aralık 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2011 - 11:17

Nadir görülen bir hastalığa yakalanan 15 aylık Azra bebek, hemşirelerin ağızdan verilmesi gereken ilacı damardan vermesi nedeniyle hayatını kaybetti. Aileye bilgi verilmezken İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü hemşirelerden şikayetçi oldu, dava açıldı.

Muş’ta yaşayan Erkan-Gülsüm Korkmazer çiftinin 2009 yılı Haziran ayında Azra isimli kızları dünyaya geldi. Azra bebek, henüz 5 aylıkken 200 binde bir görülen bir hastalığa yakalandı ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedaviye alındı. Ancak Azra’ya her gün ortalama 2 litre taze kan verilmesi gerekiyordu.

Baba Korkmazer, küçük kızı Azra için her gün kan alıyor, karşılığında ise gönüllüler gelerek kan veriyordu. Hatta Azra bebeğin kurtulması için internette “Azra’ya hayat verin” kampanyası bile başlatıldı.

Tedaviye her gün biraz daha olumlu yanıt veren Azra bebeğin ailesi, 10 ayın ardından kızlarının iyileşmeye başladığını düşündü. Ancak 5 Eylül 2010 günü ise İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım servisinde tedavi olan Azra, aniden hayata gözlerini yumdu.

Vatan gazetesinin haberine göre; Azra’nın ölümü ardındaki korkunç hata, olaydan ancak 1 yıl sonra ortaya çıktı. Ölüm sebebi, o gün yoğun bakım servisinde görevli hemşireler N. Y. ile Ö. M.’nun korkunç hatasından kaynaklanmıştı.

AĞIZ YERİNE DAMARDAN VERDİLER

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, olay günü yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Azra bebeğe görevli doktor bir ilacın verilmesini istedi. Ancak hemşireler N. Y. ile Ö. M., ilacı ağızdan vermek yerine damardan enjekte etti. Yanlışlığı fark eden hemşireler, görevli doktoru durumdan haberdar etti. Doktor, kötüye giden Azra bebeğe müdahale etti ancak başarılı olamadı.

6 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

Olayla ilgili kendi içinde bir soruşturma yapan hastane yönetimi, durumu rektörlüğe ihbar etti. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise Azra bebeğin ölümüne neden olan hemşireler N. Y. ile Ö. M.'yi işten uzaklaştırdı ve haklarında şikayetçi oldu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede, hemşirelerin gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek Azra Korkmazer’in ölümüne neden olduklarını belirterek, N. Y. ve Ö. M. hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı ayrıca hemşirelerin görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

AİLENİN HABERİ YOK

Hastane yönetiminin Korkmazer ailesine Azra’nın ölüm nedenini söylemediği ortaya çkıtı. Minik kızlarının pençeleştiği hastalığı nedeniyle hayata veda ettiğini düşünen aile, Muş’a dönerken Azra’nın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmadan dahi haberdar olmadıkları öğrenildi.

Muş’ta yaşayan acılı aile kızlarının gerçek ölüm nedenini öğrenince büyük bir şok yaşadı. Baba Korkmaz, “Kızımın normal bir şekilde hayatını kaybettiğimizi düşündüğümüz için otopsi yaptırmadık. Azra’nın ölümünde bir hata olduğunu hiç düşünmedim. Şu an şoktayım. Haberimiz dahi olmadan bir dava açılmış ve biz de mağdur olarak gösterilmişiz. Kimse bize sormadı. Savcı bile sormadı” diye tepki gösterdi.

 


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
 • MERAL ALAN 16.12.2011 12:35:14
  peki sayın oray oray siz böyle bır haberın alıtında osman şenerın türkiyedeki sağlık skandalını eleştirmesını anormal bulmuşsunuz bızde size soralım o zamansiizn çocuğunuz hastanede yatıyor ve ona ağız yolundan verilmesı gereken ilacı damardan verdiler ve çocuğunuz hayatını kaybettı siz napardınız??
 • elif dikmen 16.12.2011 10:17:52
  Oray Oray adlı yorumcu,<br><br>Bir ilacı yanlış bir yöntemle vermek ile senin dediğinin ne ilgisi var??<br>Biri çaresizlik sebebiyle yaşanan dram, diğeri ihmal ve hata sebebiyle yaşanan kasıtsız ama cinayet.
 • marduk babel 16.12.2011 01:11:06
  Yazık. Çok yazık. 11 aylık bir oğlum var. O bebeğin gözlerinde kendi evladımın masum, melek ifadesini gördüm. Bu affedilemez, mazur görülemez bir hata.
 • ceylan ergul 15.12.2011 23:54:07
  Turkiyede saglik rezelatleri skandalari almis basini gidiyor insan hayatin degeri yok hele hele devlet hastanelerinde koas ustune koas muhalfeti koniyorum orda burda aruip tutacaklarina su ulkeinin bir haline baksinlar. Azra bebek senin gibi masum melekler yeriniz cennetir aiylesine sabir diliyorum
 • DRESDEN DRESDEN 15.12.2011 21:51:18
  Oray Oray, verdiğiniz örnek donanım yetersizliğine, hastanenin imkansızlıklarına dayanıyor. Küvez bulunmaması durumunda doktor prematüre bebeğin kalması ya da sevk edilmesine bağlı riskleri aileye açıklayabilir. Bebeğe yapılan yanlış uygulamaysa tamamen insan hatasına bağlı, feci bir malpraktis var.
 • Oray Oray 15.12.2011 17:01:13
  Osman Şener sana bi soru.Diyelimki doktorsun.Acile bir hamile geldi ve erken dogum yaptı.Bebek 30 haftalık.Hastanende küvez yok ve sevk ettin.Bebek yolda öldü.Kabahatlisin.Sevk etmedin hastanene yatırdın bebek öldü.Kabahatlisin. Bu durumda sen ne yapardın senin gibiler tarafından eleştirilmemek için
Sayfa Başı
Haberlerkpss ortaöğretim sonuçlarıAfrikaDünya turuMezopotamyaGaziantepgidelloUçak