YALOVA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yalova Üniversitesi Kızılay’a kan bağışı yaptı

DHA
08.03.2018 - 12:24Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- TÜRK Kızılayı’nın sene boyunca sürdürdüğü kan bağışı kampanyasına bir destek de Yalova Üniversitesi’nden geldi. Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Alkan’ın da destek olduğu kampanya, öğrencilerin yanı sıra akademik ve idari personel tarafından da yoğun ilgi gördü.

Yalova Üniversitesi, Türk Kızılayı tarafından sene boyunca düzenlenen kan bağışı kampanyasına destek olmak amacıyla merkez yerleşkesi içinde kurulan kan bağışı noktalarına akın etti. Başta Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Alkan olmak üzere çok sayıda akademik ve idari personel, kan bağışında bulunarak Türk Kızılayı’na destek verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Alkan, Türk Kızılayı’nın, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşlarından biri olduğunu söyledi.

“KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR”

Kan bağışının sürekli devam eden bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Prof. Dr. Alkan, “Her yıl yüzlerce insanımız hastalık ya da kaza sonrasında kan bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Fakat kan bağışı konusunda bir süreklilik olması durumunda bu can kayıpları yaşanmayabilir. Bu anlamda Türk toplumu, kan bağışı konusunda yüksek farkındalığa sahiptir. Yurdun dört bir tarafında kurulan kan bağışı noktalarının önlerinde oluşan uzun kuyruklar da bu farkındalığın bir göstergesidir” diye konuştu.

Kan bağışının insan vücuduna olan katkılarına değinen Prof. Dr. Alkan, “Vücudumuzda bir kan eksikliği meydana gelirse uyarı mekanizması çalışır ve bu eksikliğin yerini doldurmak için yeni kan üretimine başlanır. Böylelikle kan bağışladığımızda aslında vücudumuzdaki kan hücrelerimiz yenileniyor. Bu da kendimizi güçlü ve zinde hissetmemize neden olur. Dolayısıyla kan bağışı hem insan sağlığı hem de toplumsal duyarlılık anlamında büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Kan bağışının acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Türk Kızılayı Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Faika Eroğlu ise, “Kan bağışı, hiçbir zaman bitmeyen sürekli bir ihtiyaçtır. Ancak kış aylarında bazen stok seviyelerimiz aşağıya çekiliyor. Bu sebeple kan bağışı kampanyalarına ağırlık vermeye çalışıyoruz ve sıcak soğuk demeden kan toplamaya devam ediyoruz” dedi.

Yalova Üniversitesi’nin kan bağışı konusunda üst düzey bir duyarlılığa sahip olduğunu belirten Eroğlu, “Burada ciddi bir potansiyel var. Öğrenciler kan bağışının öneminin farkında. Yalova Üniversitesi’nin tüm öğrencilerini kan bağışı için standımıza bekliyoruz. Verecekleri bir kan, üç hayat kurtaracak. Bizler hastalarımız adına kan talebinde bulunan aracılarız. Bu nedenle herkesin yardımını bekliyoruz. Çünkü bir gün hepimizin kana ihtiyacı olabilir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yalova Üniversitesi Kızılay’a kan bağışı yaptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı