Vatikandan jet yalanlama

Esma Çakır - Roma / DHA
21.10.2015 - 12:43 | Son Güncelleme:

Dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesinin lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesconun beyninde tümör olduğu öne sürüldü. Vatikan ise bu iddiayı jet hızıyla yalanladı.

İtalyan Quotidiano Nazionale ve İl Resto del Carlino gazetelerinin haberlerine göre, Papanın beyninde leke şeklinde küçük bir tümör bulunuyor.

Bu nedenle ruhani liderin, gizli bir şekilde birkaç ay önce Vatikana ait bir helikopterle Pisa kentindeki San Rossore di Barbaricina Kliniğine gittiğini yazan gazeteler bunun, cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi edilebilir bir tümör olduğunu da bildirdi.

Papanın, bu kliniğe kendisi için gelen dünyaca ünlü Japon Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Takanori Fukushimaya muayene olduğu da kaydedildi.

Söz konusu bilgiler, adı açıklanmayan bir klinik çalışanına dayandırıldı.

Fukushima, bugüne kadar 24 bin hastayı muayene etmesi ve 16 bine yakın cerrahi operasyon gerçekleştirilmesiyle biliniyor. Fukushimanın internet sitesinde, bu rakamın dünya rekoru olduğu belirtiliyor.

VATİKANDAN JET YALANLAMA

Söz konusu haberin dün gece ortaya çıkması üzerine Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi gece yarısı bir açıklama yaptı.

Peder Lombardi, Papa her zaman olduğu gibi yoğun aktivitelerini sürdürüyor. Yayılan bu asılsız haberler fena halde sorumsuzcadır ve dikkate alınmaya değmez ifadelerini kullandı.

Öte yandan, bu gazetelerin yazdığı gibi Vatikana ait bir helikopter bulunmuyor.

Ancak bu yalanlama üzerine Quotidiano Nazionale ve İl Resto del Carlino gazetelerinin genel yayın yönetmeni Andrea Cangini, Vatikanın inkarı anlaşılabilir, biz de bunu bekliyorduk. Elimizdeki bilgileri doğrulatmak için uzun zamandır haberi elimizde bekletiyorduk. Haberimizin doğruluğu konusunda en ufak bir şüphemiz yok dedi.

Bu haberi yayımlayıp yayımlamama arasında kaldıklarını belirten Cangini, bir devletin başkanı söz konusu olunca, halkın haber alma hakkının, mahremiyet hakkından daha önemli olduğuna karar verdiklerini de kaydetti.

ZAMANLAMASI MANİDAR

Bu arada, Papanın hasta olduğu haberinin zamanlaması, İtalyan basınınca manidar bulundu.

La Repubblica, Vatikanda üst düzey din adamlarının katılımıyla 5 Ekimde başlayan Ruhani Meclisin (Sinod) Cumartesi günü sona ereceğini hatırlattı.

Nitekim aile temalı Sinod boyunca, Katolik Kilisesindeki birçok öğreti gözden geçiriliyor.

Burada en büyük tartışmalar ise, Kilisede yasak olan boşanmışlara ilişkin yaşanıyor. Reform yanlıları, boşanmışlara yeniden komünyon verilmesi tezini savunurken, muhafazakar din adamları buna karşı çıkıyor.

Dul kalanlara Kilisenin kapılarını kapatamayacaklarını savunan Papa Francesco da, sade bu değil, birçok konudaki reformist tutumuyla muhafazakarlar kanadında uzun süredir rahatsızlık yaratıyor.

Kimileri, Papanın beyninde tümör var haberiyle, Papa Francesconun Kiliseyi yönetemeyeceği algısı yaratmaya çalışıldığını öne sürülüyor.Etiketler:

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı