Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vatani göreve “uçarak” gittiler

  29 Aralık 2012 - 15:54Son Güncelleme : 29 Aralık 2012 - 17:24

  Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan, erbaş ve erlerin sivil havayolları ile taşınmasını kapsayan protokol uyarınca, acemi eğitimlerini tamamlayan 161 er, Amasya Merzifon Havalimanı'ndan birliklerine katılmak üzere uçakla Kars'a gönderildi.

  Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda acemi eğitimlerini tamamlayan bin 200 erden 161'i, birliklerine katılmak üzere Amasya Merzifon Havalimanı'ndan AnadoluJet'e ait uçakla ücretsiz olarak Kars'a gönderildi.

  VATANİ GÖREVE UÇARAK GİTTİLER / FOTO GALERİ 

  İlk kez uçağa binen erlerden bazıları büyük heyecan yaşarken, yükseklik ve kapalı alan fobisi olan askerlere sakinleştirici iğne yapıldı. Uçağa binen erlerden Serdar Ağca, ilk kez bir uçak yolculuğu yapacağı için heyecanlı olduğunu belirterek, “Zorlu acemi eğitiminden usta birliğim olan Kars'a gideceğim. Konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan devlet büyüklerine teşekkür ediyorum. Karayolu ile gitsem 10-12 saatte ancak Kars'ta olacaktım” dedi.

  Muhammet Çolak ise acemi birliğinde iyi bir eğitim aldıklarını, tam bir asker olduklarını vurgulayarak, “Bir an önce yeni birliğime katılmanın heyecanını yaşıyorum. Devletimizin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve komutanlarımızın bize değer vererek konforlu ve güvenli ulaşımımızı sağlamalarından dolayı çok mutluyum. İlk kez uçağa binmem nedeniyle biraz heyecanlıyım” diye konuştu.

  Er Burhan Üresin'i yolcu etmeye gelen annesi Hatice Üresin de, “Askerlerin uçakla usta birliklerine gitmelerini sağlayan Başbakanımıza ve komutanlara şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

  Merzifon Kaymakamı ve havalimanı mülki amiri Fatih Geyim ise bin 200 askerin havalimanından 3 gün içinde uçakla usta birliklerine sevkıyatının gerçekleşeceğini kaydetti.

  Protokol imzalanmıştı

  Er ve erbaşların birliklerine sevkıyatı sırasında, terör başta olmak üzere çeşitli zorluklar yaşanması nedeniyle harekete geçen Milli Savunma Bakanlığı, THY ile askerlerin havayolu ile taşınması için protokol imzalamıştı. Bu protokol uyarınca, er ve erbaşlar dünden itibaren birliklerine giderken, dağıtım iznine çıkışlarında ve terhis olduklarında havayolunu ücretsiz olarak kullanacaklar.
  6 ay sürecek ve daha sonra uzatılması planlanan protokol kapsamında, 250 bin er ve erbaşın havayoluyla taşınması öngörülüyor. Yapılan sözleşmeyle mevcut havaalanları kullanılarak, erbaş ve erlerin tespit edilen 142 güzergah üzerinden taşınması sağlanacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
  • kaan genc 30.12.2012 00:28:24
   Her ne kadar güzel bir haber gözükse de, Türkiye Cumhuriyeti nin kendi sinirlari icindeki güvenligini saglayamadiginin bir göstergesidir,...
  • yucel saglam 29.12.2012 23:18:32
   Güzel haber Geç,de kalinsa iyi bir haber.
  • Cumali Zatoglu 29.12.2012 22:39:14
   Attila İlhan'ın lafıydı sanırım: "Türk'ün aklı geç gelir. Ama mutlaka gelir!.."
  • wembly wembly 29.12.2012 20:57:53
   OHAL döneminde de bu uygulama vardı ve bu hükümet tarafından kaldırıldı, şimdi teşekkür edip minnetlerini sunanlara şaşıyorum. Uygulamanın kaldırıldığı günden beri nakiller sırasında alçakça katledilen şehitlerimizin hesabını kim verecek? A.Yücel Türkozmene ..teşekkürler bu hatırlatma için..
  • osman gürol çamlıbel 29.12.2012 20:56:08
   bedelli askerliikten gelen paralarla uçak parası bulup gidemeyen erlere bedelli paralarıyla fon ayrılmış kıyak çekilmiş. yaşasın devletin vicdanı.
  • Lenci Lenciburg 29.12.2012 18:57:53
   bu haberi elestirenleri anlamiyorum,nasil bir zihniyeteler.mehmetcigin kör kursuna sehit gitmesinin önüne böyle gecilecekse böylesi daha iyidir.simdiye kadar kac mehmetcik dagitim sirasinda kurulan tuzaklarda sehit oldu,ates düstügü yeri yakti.askerde yakininiz olsa böyle olumsuz elestirmezdiniz...
   
  Haberlersadullah erginfetöergenekonKabataş iskelesimartı projesikabataş iskelesi projesigenç fenerbahçeliler