VAN HABERLERİ

Van Büyükşehir Belediyesi İle YYÜ Arasında Arazi Anlaşmazlığı

IHA
05.10.2015 - 10:16Son Güncelleme :

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (YYÜ), ŞEHİR MERKEZİNDE BULUNAN VE 2011 YILINDA YIKILAN HASTANENİN ARAZİSİNİN YÜZDE 50’SİNİN YEŞİL ALANA ÇEVRİLMESİ İÇİN BELEDİYEYE VERİRKEN, BELEDİYE İSE MECLİS KARARIYLA ARAZİNİN TAMAMINI ALDI.

IHA

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), şehir merkezinde bulunan ve 2011 yılında yıkılan hastanenin arazisinin yüzde 50’sinin yeşil alana çevrilmesi için belediyeye verirken, belediye ise meclis kararıyla arazinin tamamını aldı.
2011 yılında yaşanan depremlerde YYÜ Araştırma Hastanesi de hasar görerek yıktırılmıştı. Yeni hastane ise YYÜ yerleşkesinde Dursun Odabaş Tıp Merkezi adı ile yeniden inşa ettirilerek hizmete sokuldu. Boş kalan eski hastane yerinin değerlendirilmesi için YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, arazinin yüzde 50’sine hastaneye fizik tedavi servisi ve semt polikliniği yapmak üzere elde tutarken, diğer yüzde 50’sini ise yeşil alana dönüştürülmesi için Van Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. Bunun üzerine Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı da aldığı meclis kararı ile hastane arazisinin tümünün yeşil alana çevrilmesi yönünde karar alarak arazide çalışmalarına start verdi. Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birkaç kez görüşen YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal herhangi bir sonuç alamazken, yürütmenin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van Büyükşehir Belediyesi İle YYÜ Arasında Arazi Anlaşmazlığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 10 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van Büyükşehir Belediyesi İle YYÜ Arasında Arazi Anlaşmazlığı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  04:45
 • Guneş
  06:07
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:23
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı