Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Valilikten 'Gülşah Öğretmen' açıklaması

  09 Aralık 2012 - 16:50Son Güncelleme : 09 Aralık 2012 - 16:53

  VAN’dan raporlu olarak ailesinin yanına gittiği Konya’da, peşini bırakmayan Hakan Başar tarafından geçen perşembe günü tabancayla öldürülen öğretmen Gülşah Aktürk’ün mahkemeye verdiği ’vasiyet gibi’ dilekçesindeki suçlamalarla ilgili Van Valiliği açıklama yaptı.

  Gülşah öğretmen için gerekenlerin yapıldığı ileri sürülen açıklamada, "Memleketinde ailesinin yanında iken bizleri derinden üzen bu elim cinayet yaşanmıştır. Ailesine ve Milli Eğitim camiasına baş sağlığı dileriz" denildi.

  Gülşah öğretmenin, kendisini tehditten hakkında dava açılan katili Hakan Başar hakkında Van 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne davaya katılma talebiyle verdiği ve DHA’nın haberiyle ortaya çıkan dilekçe geniş yankı uyandırdı. Gerekenlerin yapılmadığını tüm detaylarıyla anlatan Gülşah öğretmenin bu dilekçesinde, ’Vali Yardımcısı en kötü ihtimalle öleceğimi, ölümün hak olduğunu kaçış olmadığını, hiç olmadı istifa edebileceğimi, yanımda biber gazı ile gezmem gerektiğini söyledi’, ’Başıma geleceklerden Van Valisi, Milli Eğitimden Sorumlu Vali Yardımcısı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumlu olacak’ ve ’Ölümüm halinde bu kurum ve şahıslara ailem tarafından maddi manevi tazminat davası açılmasını da belirtmek istiyorum’ ifadeleri yer aldı.

  Valilikten Gülşah Öğretmen açıklaması GÜLŞAH ÖĞRETMENDEN VASİYET GİBİ DİLEKÇE

  VALİLİK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

  Van Valiliği, merkez Nakım Kemal İlkokulu sınıf öğretmeni Gülşah Aktürk’ün memleketi Konya’ya gelmeden önce mahkemeye verdiği dilekçenin gazetelerde geniş yer alması üzerine yazılı açıklama yaparak ’gerekenlerin yapıldığını’ savundu.

  Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamanın başında Gülşah öğretmenin kaldığı konteynerden hırsızlık yapıldığını ve bunu yapanın da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışan Hakan Başar olduğunu ve bu kişinin kendisini tehdit ettiği söyleyerek şikayette bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

  "Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gerekli tedbirlerin alınması için telefonla talimat vermiştir. Vali Yardımcısı Zafer Coşkun öğretmen Gülşah Aktürk’ün tedirginlik halini görüp, teselli niteliğinde önerilerde bulunmuş, emniyet müdürlüğünden koruma talep etmesini ve savcılık makamına şahsi başvuruda bulunmasını sağlamıştır. Olayın idari boyutu için de Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Denetmenleri Başkanını makamına çağırarak gereken yasal işlemleri başlatmıştır. Öğretmenimizin Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurması üzerine inceleme oluru alınmıştır. Öğretmenimiz Gülşah Aktürk’ün kendini psikolojik yönden rahat hissetmediğini ifade etmesi üzerine, almış olduğu 45 günlük rapor tarafımızdan izne dönüştürülmüş, Konya ilinde ailesi ile birlikte kalması için de valilik makamınca gerekli kolaylıklar sağlanmıştır."

  Gülşah öğretmenin gerekli başvuruları yaptığını ve ’koruma tedbiri’ kapsamına alındığı kaydedilen Van Valiliği açıklamasında, "Daha sonra öğretmenimiz Gülşah Aktürk annesiyle birlikte Vali Yardımcısı Zafer Coşkun’a, gösterdiği ilgi ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ziyaretinde bulunmuştur. Daha sonra babası çağrılıp, durum değerlendirilmesi yapılmıştır. Dolayısıyla öğretmenimizin yaşadığı olay en başından itibaren hassasiyetle takip edilmiş, gerekli tedbirler alınmıştır" denildi.

  Açıklamada Gülşah öğretmenin tayin istemiyle ilgili gereken işlemlerin başlatıldığı, ikinci defa aldığı 21 günlük sağlık raporu izne dönüştürülerek ailesinin yanına gitmesinin sağlandığı belirtildi. Gülşah öğretmenin memleketinde ailesinin yanındayken öldürüldüğü belirtilen açıklamada, "Bizleri derinden üzen bu elim cinayet yaşanmıştır. Ailesine ve Milli Eğitim camiasına baş sağlığı dileriz. Bu süreçte bazı basın organlarında yer alan Valiliğimizi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzü zan altında bırakan haberlerin gerçeği yansıtmadığı hususu kamuoyuna önemle duyurulur" ifadesine yer verildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 36 Yorum }
  • deniz deniz 9.12.2012 19:34:02
   duydun mu türkiye ? valilik doğrusunu açıkladı ; meğer gülşah öğretmen uydurmuş... hadi uyu... ninni ...ninn,...
  • Ahmet Özdemir 9.12.2012 19:31:13
   Sokaktaki vatandaşın devleti yönetenlere karşı inancı zayıflamaış durumda.Van Valisinin dediğine aklı başında kimse inanmaz.Koca Vali yalan söylüyor yada söyletiliyor.Yardımcının açıklaması bile Gülşah Öğretmeni doğruluyor.Yazıklar olsun.
  • A Yücel Türközmen 9.12.2012 19:09:51
   Seçilmişleri atanmışlara kurban etmem diyen sayın başbakan bakalım 3 atanmış konusunda gereğini yapacak mı, yargılanmalarına izin verecek mi yoksa sütten çıkmış akkaşık gibi gördüğü akp'li belediye başkanlarını koruyup kolladığı gibi sahip mi çıkacak? Bürokratlar derhal adil bir şekilde yargılanmalı
  • ahmet terzi 9.12.2012 19:08:46
   dayak yiyen milletvekili olunca hemen 24 saat yanında kalacak kadın koruma veriliyor vatandaşa gelince..
  • bir vatandaş 9.12.2012 19:07:21
   Bürokratlar sahip oldukları yetkilerin şahıslarına değil makamlarına ait olduğunun bilincinde hareket etmeliler. Yoksa bu ülkede dediydimler, yaptıydımlar hiç bitmez.
  • hamdi sarıoğlugil 9.12.2012 18:59:00
   devlet kendi eliyle bazı insanlara bu kadar fazla yetki verir de onları göklere çıkarırsa, onların vatandaşı sıradan görmesi, vatandaşın dertlerini küçük görmesi ve vatandaşla ilgilenmemesi gayet doğal, valiliklerin ve kaymakamlıkların artık fonksiyonları, varlıkları sorgulanmalı
  Sayfa Başı
  HaberlerAfrikaDünya turuAnnapurnaAğvasapancakandıraistanbulda sonbahar