ESKİŞEHİR HABERLERİ

Vali Tuna’nın Dünya Gıda Günü Mesajı

IHA
15.10.2015 - 17:08Son Güncelleme :
Yerel Haberler
IHA

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Dünya Gıda Günü münasebetiyle mesaj yayımladı.
Vali Tuna, açlık, yetersiz beslenme, yiyeceklere istenilen zamanda ve miktarda erişmeme gibi sorunların insanları önlem almaya yönlendirdiğini, gıda güvenliğine dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturularak tarım ve gıda üretiminin arttırılması amacıyla 1979 yılından itibaren 16 Ekim’in “Dünya Gıda Günü” olarak kutlandığını kaydetti.
“Bu yılın ana teması “Sosyal Koruma ve Tarım: Kırsal Refahın Arttırılması” olarak belirlenmiştir” diyen Tuna, şöyle devam etti:
“Sağlıklı nesillerin yetişmesi; insanların sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürebilmeleri, beslenme ihtiyacını karşılayacak yeterli, güvenli ve besleyici gıdalara her zaman istenilen miktarda ulaşılabilmesine bağlıdır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların yaşamak ve fiziksel gelişimlerini sağlamak için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları temel ve vazgeçilemez haklardandır. Yaşam ve sağlıklı beslenme, insanların vazgeçilemez haklarından olmasına karşın şu da bir gerçektir ki, dünyanın birçok yerinde insanlar yeterli miktar ve kalitede gıda bulamamaktadırlar. Bu nedenle ülkemizde sosyal koruma projeleri geliştirilmiş olup sosyal güvenlik, sosyal yardımlar ve iş programları düzenlenerek kentlerle kırsal alan arasındaki gelişmişlik farkının azaltılması, kırsal toplumun fakirlik tehdidi altında olanlarının bulundukları yörede iş ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Bu kapsamda Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından da kırsal refahın arttırılması amaçlı çiftçi kadınlara eğitimler verilerek, çiftçilere alet ekipman desteklemeleri yapılmakta ve gıdanın üretiminden tüketimine kadar gerekli denetimlerde bulunularak hijyen konusunda eğitimler verilmektedir. Bu vesileyle “16 Ekim Dünya Gıda Günü”nü kutluyor, bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşadığı bir dünyada açlığın ve israfın son bulması dileğiyle, gıda üretimi ve denetim sektörü ile sağlıklı gıdaların halka sunumuna aracı olan tüm kamu kurumları ve özel sektör çalışanlarına özenli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, Eskişehirlilere selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Vali Tuna’nın Dünya Gıda Günü Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Tuna’nın Dünya Gıda Günü Mesajı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:37
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:46
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı