Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü

28 Temmuz 2010 - 11:26Son Güncelleme : 28 Temmuz 2010 - 17:17

Yaz mevsimi ile gelen sıcaklar özellikle güney kesimlerde kendini iyiden iyiye hissettirirken, doğanın nadide eserlerinden biri olan Kapuzbaşı Şelalesi Yaylalı İlçesi’nde serin serin çağlamaya devam ediyor. Çağlayan sularının sesi ve sütbeyaz rengi ile vahşi doğanın en görkemli görüntüsünü ve karşı koyulmaz gücünü ortaya koymakta. Kayseri valisi Mevlüt Bilici Kapuzbaşı Şelale’sinde incelemelerde bulundu.

MUHTEŞEM GÜZELLİĞİYLE KAPUZBAŞI ŞELALESİ

 

KAPUZLU ŞELALESİ'NİN GÖRÜNTÜLERİ - WEB TV

 

Yaz kış, mevsim ayırt etmeden akan Kapuzbaşı Şelalesi Kayseri ili sınırlarında. 70 m2’lik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 m. yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülüyor.

 

Kapuzbaşı Şelalesi’nin aktığı yerin rakımı ise 700 m. Görkemli Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzulların erimesiyle oluşan şelalenin suyu bulunduğu vadiyi oldukça serin tutuyor. Suları 0 dereceye yakın sıcaklıkta olan şelale Zamantı Irmağı’na dökülüyor. Su üzerinde yapılan adrenalini en yüksek sporlardan biri olan rafting sevenler tarafından da bu nehir oldukça tercih ediliyor.

 

Ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken çok görkemli bir şelaledir.

 

 

Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü

 

Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl gidilir?

 

Yahyalı, Kayseri merkeze 85 km uzaklıkta. Yahyalı güzergâhı İncesu Yeşilhisar güzergâhından gidildiğinde 110 km. mesafede, Kayseri, Erciyes(dağı), Develi güzergâhından gidildiğinde ise 85 km. mesafededir.

 

Kayseri, Erciyes, Develi yoluyla Yahyalı'ya varıldıktan sonra şelalelere ulaşım iki ayrı yoldan sağlanıyor. Yollardan birisi Yahyalı Dikme-Çamlıca-Ulupınar ve ikincisi ise Yahyalı-Dikme- Deli Ali Uşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı güzergâhıdır.

 

İlk yol 55 km, ikincisi ise 65 km. Yahyalı'dan itibaren aşağı yukarı 1,5 saat sürmektedir. Kapuzbaşı Takım Şelalelerinin yolu tamamen asfalt olup ulaşımı oldukça kolaylaşmıştır...

 

Nerede kalınır?

 

Yahyalıda Devlet Su İşleri (DSI), Öğretmen Evi, Misafirhanelerde Kalınabilir. Ayrıca şelalenin hemen yakında yer alan Kapuzbaşı Turistik Tesisi’nde de konaklamak mümkün.

 

Kayseri’ye gidip de bazlama ve mantı yemeyi unutmayın.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 19 Yorum }
 • HASAN DOĞAN 28.7.2010 22:20:08
  AYNISI ISPARTA SÜTÇÜLER ÇANDIR KÖYÜNDE VAR VATANIMIZIN HER BİR KARIŞI AYRI GÜZELLİĞİ VAR.
 • remzi koçak 28.7.2010 21:41:27
  ınsanlar once kendılerıne aynada bakmalı ve ben acaba neye benzıyorum dıye sormalı o yobazyazan okucuyu kınıyor tum dogaseverlerı yahyalıya ve kapuzbası selalerını ve aladaglar mıllıparkını gormeye davet edıyorum benım memleketım orası guzelyurdumun guzel insanlarına saygılar
 • sinan altıntaş 28.7.2010 21:19:47
  BİRDE DIŞ DÜNYAYA TANITABİLSEK DOĞA HARİKALARIMIZI NE GÜZEL OLUR.
 • nihat tokhay 28.7.2010 20:53:56
  benim memlektim sayılır ama ora giderken dikkat edin insanlar baya yobazdır iran bener ona göre
 • ahmet özkök 28.7.2010 20:23:57
  yapmayın yayınlamayın şu fotorafları,yarın hemen kayseri akp il başkanı o akarsuyun ruhsatını alır ve hemen hes kuracak bir şirkete satar,sizde önümüzdeki sene bu şelaleyi zor görürsünüz bir daha.
 • Muhammet Süleyman Koçak 28.7.2010 19:15:33
  Gidebilme İmkanı bulan herkesin kesinlikle görmesi gereken bir doğa harikası... Yanınıza iyi bir fotoğraf makinesi almayı da ihmal etmeyin.
Sayfa Başı
Haberlerrebiülevvel ayırebiülevvel ayı önemiçeyrek altın fiyatlarıaltın fiyatlarıgram altınözel harekatözel harekat sonuçları