« Hürriyet.com.tr

Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü

Yaz mevsimi ile gelen sıcaklar özellikle güney kesimlerde kendini iyiden iyiye hissettirirken, doğanın nadide eserlerinden biri olan Kapuzbaşı Şelalesi Yaylalı İlçesi’nde serin serin çağlamaya devam ediyor. Çağlayan sularının sesi ve sütbeyaz rengi ile vahşi doğanın en görkemli görüntüsünü ve karşı koyulmaz gücünü ortaya koymakta. Kayseri valisi Mevlüt Bilici Kapuzbaşı Şelale’sinde incelemelerde bulundu.

Hürriyet Haber
X

MUHTEŞEM GÜZELLİĞİYLE KAPUZBAŞI ŞELALESİ

 

KAPUZLU ŞELALESİ'NİN GÖRÜNTÜLERİ - WEB TV

 

Yaz kış, mevsim ayırt etmeden akan Kapuzbaşı Şelalesi Kayseri ili sınırlarında. 70 m2’lik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 m. yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülüyor.

 

Kapuzbaşı Şelalesi’nin aktığı yerin rakımı ise 700 m. Görkemli Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzulların erimesiyle oluşan şelalenin suyu bulunduğu vadiyi oldukça serin tutuyor. Suları 0 dereceye yakın sıcaklıkta olan şelale Zamantı Irmağı’na dökülüyor. Su üzerinde yapılan adrenalini en yüksek sporlardan biri olan rafting sevenler tarafından da bu nehir oldukça tercih ediliyor.

 

Ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken çok görkemli bir şelaledir.

 

 

Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü

 

Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl gidilir?

 

Yahyalı, Kayseri merkeze 85 km uzaklıkta. Yahyalı güzergâhı İncesu Yeşilhisar güzergâhından gidildiğinde 110 km. mesafede, Kayseri, Erciyes(dağı), Develi güzergâhından gidildiğinde ise 85 km. mesafededir.

 

Kayseri, Erciyes, Develi yoluyla Yahyalı'ya varıldıktan sonra şelalelere ulaşım iki ayrı yoldan sağlanıyor. Yollardan birisi Yahyalı Dikme-Çamlıca-Ulupınar ve ikincisi ise Yahyalı-Dikme- Deli Ali Uşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı güzergâhıdır.

 

İlk yol 55 km, ikincisi ise 65 km. Yahyalı'dan itibaren aşağı yukarı 1,5 saat sürmektedir. Kapuzbaşı Takım Şelalelerinin yolu tamamen asfalt olup ulaşımı oldukça kolaylaşmıştır...

 

Nerede kalınır?

 

Yahyalıda Devlet Su İşleri (DSI), Öğretmen Evi, Misafirhanelerde Kalınabilir. Ayrıca şelalenin hemen yakında yer alan Kapuzbaşı Turistik Tesisi’nde de konaklamak mümkün.

 

Kayseri’ye gidip de bazlama ve mantı yemeyi unutmayın.

Kaynak:

YazYaz
Sessiz tatil isteyenlere Türkiye’nin az bilinen 15 tatil beldesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en eski cenaze töreninde sıra dışı olaylar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye'nin kuş cenneti yok oluyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hinduların korunma bağı festivali: Raksha Bandhan
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çok az kişinin ulaşabildiği Madagaskar mirası
YazYaz
Deniz, kum ve güneş üçlüsünün en sakin adresi: Gökçeada