Uzaydan bakıp uyardı: Dünya alarm veriyor

16 Mayıs 2012 - 18:42Son Güncelleme : 15 Mayıs 2012 - 21:54

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) yayımladığı "Yaşayan Gezegen 2012 Raporu", kaynakların sömürülmesi ve aşırı tüketim nedeniyle Dünya'nın "sağlık durumu"nun giderek kötüye gittiğine işaret etti.

Avrupa Uzay Ajansı için çalışan Hollandalı astronot Andre Kuipers, raporun kamuoyuna duyurulduğu toplantıda gösterilen videoda, "Uzaydan orman yangınlarını, hava kirliliğini, erozyonu görebiliyorsunuz" derken, Dünya'nın alarm verdiği uyarısında bulundu.

Söz konusu videonun, Dünya'nın yörüngesinde günde 16 tur atan Kuipers'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikinci misyonu sırasında kaydedildiği belirtildi.

İnsanların, Dünya'nın yenileyebileceğinden daha fazla tüketmeyi sürdürdüğünü ortaya koyan raporda, zengin ve fakir ülkelerin "ekolojik ayak iz"leri arasındaki farkın giderek açıldığı ve bunun felakete neden olabileceği ifade edildi.

DÜNYA ALARM VERİYOR / FOTO ANALİZ

WWF Genel Direktörü Jim Leaper, "Rapor açık bir şekilde gösteriyor ki, halen daha baş aşağı gidiyoruz. Altında bir gezegen daha varmış gibi yaşıyoruz. Dünya'nın doğal kaynakları üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. Şu an Dünya'nın yenileyebileceğinden yüzde 50 fazlasını tüketiyoruz ve biyolojik çeşitlilik azalmaya devam ediyor" dedi.

TÜRKİYE 68'İNCİ SIRADA

Rio de Janeiro'da gerçekleştirilecek 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı öncesi yayımlanan rapora göre, Dünya'yı en çok kirleten ülkelerin başında sırasıyla Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Belçika, ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İrlanda geliyor.

Rapor, insanların tüketim alışkanlıkları için kaç metreküp su ya da metrekare toprak parçasına ihtiyacı olduğunu gösteren "ekolojik ayak izi" sıralamasında, Türkiye'nin ise 68'inci sırada olduğunu söylüyor.

Rapora ilişkin görüşlerini dile getiren WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, “Bu çalışma, gezegen üzerinde yarattığımız baskının boyutunu ve yaşamlarımızı mümkün kılan ormanlarımızın, nehirlerimizin, göllerimizin ve denizlerimizin sağlığında ortaya çıkan bozulmayı anlatıyor. Yaşayan Gezegen Endeksi’ndeki düşüşü tersine çevirmek için 'ekolojik ayak izi'nin gezegenin sınırlarına çekilmesi, tehlikeli iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 43 Yorum }
 • serdal kendirli 17.5.2012 00:23:56
  Ahmet Soylu'nun yorumunu neden begenmediniz? Son derece dogru soylemis. Lutfen aciklayin.Bu gezegenin en onemli sorunu, anormal hizla artan nufustur.
 • mehmet alper 16.5.2012 23:36:10
  Korkunun ecele faydası olmaz,hep bana rab bana zihniyeti maalesef doğayıda yiyor.
 • Tolga Yılmaz 16.5.2012 21:38:23
  Yenilenebilir enerji dışındaki kaynakların kullanımına hayır!
 • Ahmet Soylu 16.5.2012 20:24:27
  Aynen dinazorlarda olduğu gibi gün gelecek bu gezegende hayat bitecek ve sıfırdan tekrar başlayacaktır.İnsanoğlu gezegeni sömürmektedir.Gün gelecek kıtlıklar olacak yiyecek sıkıntıları salgın hastalıklar olacaktır.Çare dünya nüfusunun azaltılması , dünyanın kaldırabileceği kadar insanın yaşaması.
 • Ahmet Soylu 16.5.2012 20:21:28
  Elektrikli arabalar bir an önce çoğaltılmalı , seri üretime geçilmelidir.Petrol ürünleriyle çalışan arabalar soluduğumuz oksijeni tüketmektedir.
 • Ahmet Soylu 16.5.2012 20:20:29
  Tüm dünya ülkeleri nüfus kontrolüne gitmelidir.Her aileye bir çocuk yeter.İnsan neslinin köküne kıran mı girdide bu kadar çok nüfus artıyor.İnsanların sayısı değil , yaşam kalitesi önemlidir.Nüfus böyle giderse sonunda nefes alabilmek için hava arayacağız.
 
HaberlerHakan Şükürsevkbüyük şokÇağatay KılıçYunanistandarbeciASKER